Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ବଜାର ଖୋଲିଲା ସୁନା-ରୁପା କମିଲା, ଗହଣା ଦରରେ ଗ୍ରାହକ ଖୁସ୍

4/06/2020 at 6:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪|୦୬: ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ବନ୍ଦ ଥିବା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସୁନା ବଜାର ପୁଣି ଖୋଲିଛି । ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନା ଦାମ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୭୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେହିପରି ରୁପା ଦାମ୍ ମଧ୍ୟ କେଜି ପିଛା ୫୪୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ତେବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୁପାର ଦାମରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନୂଆ ଦାମ୍ ବାବଦରେ ।

ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦାମ୍ ୨୭୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଫଳରେ ସୁନାର ଦାମ ୪୭,୧୮୫ ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଏହାର ପୂର୍ବଦିନ ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର ସୁନାର ଦାମ୍ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଥିଲା ୪୭,୪୫୯ ଟଙ୍କା । ଏବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାର ଦାମ୍ ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୧୦୭୪ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ରୁପାର ଦାମ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । କେଜି ପିଛା ୫୪୨ ଟଙ୍କା କମିଛି ରୁପା ଦାମ୍ । ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀ ଗହଣା ବଜାରରେ ରୁପା ଦାମ୍ କେଜି ପିଛା ୪୯,୫୫୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ବୁଧବାର ଏହା ୫୦,୧୦୦ ଥିଲା । ତେବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ରୁପା ଦାମ ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୧୭.୬୨ ଡଲାର ରହିଛି ।

କାହିଁକି ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା ଓ ରୁପା

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ତେଣୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଗହଣା ବଜାରରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ଦାମ  ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା  ୨୭୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏବେ ଭାରତରେ ସୁନା ଦୋକାନ ଧିରେଧିରେ ଖୋଲିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

   Related Posts