Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ଗହଣା ବେପାର ମାନ୍ଦା: ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସୁନା-ରୁପା ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ଦାମ୍

11/04/2020 at 3:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୧|୦୪:  କରୋନା ଭାଇରସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ସମସ୍ତ ଗହଣା ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଗତ ୧୫ ଦିନରେ ସୁନା ଓ ରୁପା ଦାମରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ଏହି ବର୍ଷ ସୁନାର ଚାହିଦା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ସୁନା ଓ ରୁପାର ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଦେଶର ଜିଡିପି ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । କାରଣ ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ସୁନା ରୁପା ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । କରୋନା ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଛି । ତେଣୁ କେହି ସୁନା ରୁପା କ୍ରୟ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବର୍ସ ଅଫ୍ କମର୍ସର କହିବାନୁସାରେ, ସୁନା ଓ ରୁପାର କାରବାର ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସୁନା ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ।

ଗୁଡରିଟର୍ଣ୍ଣସ୍ ଓ୍ୱେବସାଇଟ ଅନୁସାରେ, ଶନିବାର ରୁପାର ଦାମ ଏକ କେଜି ପ୍ରତି ୪୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦାମ ୪୨, ୭୫୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ବଜାରରେ କାରବାର ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ଫଳରେ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏପରିକି ରୋଜଗାର ଓ ଆୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଲକଡାଉନ ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ରୁପା ବଜାରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ କାରିଗରମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଉଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ କାରିଗର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts