Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ସୁନା-ରୁପା ଦାମ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ରହିଛି ନୂଆ ଦର

16/04/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬|୦୪:  ବୁଧବାର ଭାରତରେ ସୁନାର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୁନା ଦର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୬,୭୮୫ରେ ପହଁଚିଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ମେ ୩ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ନିବେଶକମାନେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସୁନାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସୁନାର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କମୋଡିଟି ମାର୍କେଟ୍ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନାର ଜୁନ ମାସରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୬,୩୭୬ ଟଙ୍କାରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ରୁପାର ମେ ମାସରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଦାମ ମଧ୍ୟ ୧.୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ କେଜି ପିଛା ୪୩,୮୦୭ରେ ପହଁଚିଛି ।

ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଓ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଁ ସୁନା ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିଛି । କୋମକ୍ସରେ ସୁନା ୧୬୯୫-୧୭୫୦ ଡଲାର ମଧ୍ୟରେ ଓ ଘରୋଇ ବାରରେ ୪୬,୪୫୦-୪୭,୦୦୦ରେ ରହିଛି । ଆଇଏମଏଫ ମଙ୍ଗଳବାର କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଯାହା ୧୯୩୦ ପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି କହିଥିଲା ।

କମୋଡିଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ସାଧନ ପାଇଁ ସୁନାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଲକଡାଉନ ଓ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବା କାରଣରୁ ଏବେ ସୁନାରେ ଅଧିକାଂଶ ନିବଶକ ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ସୁନା ଅତିଶୀଘ୍ର ୪୯ ହଜାରରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଛୁଇଁପାରେ । ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଏହା ୧୭୮୦ରୁ ୧୮୦୦ ଡଲାରରେ ପହଁଚିପାରେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରେ ସୁନାର ଦାମ ୩୮,୪୦୦ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏଥିରେ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସେହିପରି ରୁପା ମଧ୍ୟ ୩୩,୫୮୦ କେଜି ପିଛା ଥିଲା ବେଳେ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

   Related Posts