Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ଶିମିଳିପାଳ, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର
  • ||
  • ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶାନ୍ତିଦେବୀ, ୮୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • କଥକ ସମ୍ରାଟ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ସୋମବାରଠୁ ଦାଖଲ ହେବ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର, କରୋନା କଟକଣାରେ ସରିବ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଆହତ ହାତୀର ଚିକିତ୍ସା କଲା ବନ ବିଭାଗ, ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଗୋଡରେ ହୋଇଥିଲା କ୍ଷତ
  • ||
  • ଖସିବ ପାରଦ ବଢିବ ଶୀତ, ୧୯ ଯାଏଁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘନ କୁହୁଡି
  • ||

କମିଲା ସୁନା ଓ ରୂପା ଦର, ବିଦେଶୀ ବଜାରରେ ଚାହିଦା କମ୍‌ରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫାଇଦା

12/02/2020 at 9:06 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୨: ବିଦେଶୀ ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ୍ ଲଗାତର ଭାବ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଲାଗିଛି । ବିଦେଶୀ ବଜାରରେ ଦାମ୍‌ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ଭାରତର ଘରୋଇ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ଦାମ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ବୁଧବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ରୋଫା ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦାମ୍ କମିବାର ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଛି । ଲଗାତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଡିମାଣ୍ଡ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦାମରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ରୋଫା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଆସିଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ନିବେଶକ ସୁନା ଓ ରୂପାରେ ନିଜ ନିବେଶ କମ୍ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ କମୋଡିଟି ମାର୍କେଟରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।  ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦାମରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ନଜର ଆସିଥିଲା ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ରୋଫା ବଜାରରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଦାମ୍ ୧୧୨ ଟଙ୍କା ଓ ରୂପା ଦାମ୍ ମଧ୍ୟ ୧୦୮ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ତଳକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା ବେଳେ ବୁଧବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ରୋଫା ବଜାରରେ ସୁନାର ଦାମ୍ ୪୧, ୨୭୬ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୧,୧୪୮ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମକୁ  ଆସିଯାଇଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ୍ ୧୫୬୨.୫ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ଓ ରୂପା ଦାମ୍ ୧୭.୫୧ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ରହିଛି । ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ରୋଫା ବଜାରରେ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପାର ଦାମ୍ ୪୭,୦୬୦ ଟଙ୍କାରୁ ଖସି ୪୬,୩୬୦ ଟଙ୍କା ରହିଯାଇଛି ।


HDFC ସିକ୍ୟେରିଟିଜର ସିନିୟର ଆନାଲିଷ୍ଟ(କମୋଡିଟିଜ୍) ତପନ ପଟେଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ନିବେଶକ ମନ ସୁନା କିଣିବାରୁ ହଟିଯାଇଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ଦାମ୍ ଲଗାତର ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

   Related Posts