Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଆଜି ମାଆ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ପୂଜା : ପୂଜା କଲେ ବଢ଼ିଥାଏ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୀରତା

1/10/2019 at 4:09 PM

ମାଆ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ତୃତୀୟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା। ନବରାତ୍ରିର ତୃତୀୟ ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଅସୁରଙ୍କୁ ବିନାଶ କରିବା ଯୋଗୁଁ ମାଆ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ତୃତୀୟ ରୂପ ଭାବେ ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ଭୟଙ୍କର ରାକ୍ଷସ ସେନାଙ୍କ ସଂହାର କରି ଦେବତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଭାଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଗତର ଦୁଃଖ ନାଶ କରିଥାଆନ୍ତି। ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଭକ୍ତଙ୍କ ମନବାଞ୍ଛିତ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ନବରାତ୍ରିର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଏହି ପୂଜାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

 ଦେବୀଙ୍କ ସ୍ବରୂପ : ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ଶରୀର ସୁନା ଭଳି ତେଜମୟ। ତାଙ୍କ ମଥାରେ ଘଣ୍ଟା ଆକାରର ଅର୍ଦ୍ଧଚନ୍ଦ ରହିଛି,ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା କୁହାଯାଇଥାଏ। ତାଙ୍କର ୧୦ଟି ଭୁଜା ରହିଛି ଏବଂ ୧୦ଭୁଜାରେ ଅସ୍ତ୍ର-ଶସ୍ତ୍ର ରହିଛି। ଦେବୀଙ୍କ ହାତରେ କମଳ,ଧନୁତୀର,କମଣ୍ଡଳୁ,ଖଣ୍ଡା,ତ୍ରିଶୂଳ ଏବଂ ଗଦା ଭଳି ଅସ୍ତ୍ର ରହିଛି। ତାଙ୍କ କଣ୍ଠରେ ଧଳାଫୁଲର ମାଳା ଏବଂ ରତ୍ନଜଡ଼ିତ ମୁକୁଟ ମଥାରେ ବିରାଜମାନ ଥାଏ। ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଅଭୟ ଦେଉଥିବା କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଦେବୀ ବୋଲି ଗଣାଯାଇଥାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କର ରୂପ ଏବଂ ଗୁଣ ଅନୁସାରେ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବ।

 ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର :

‘ପିଣ୍ଡଜପ୍ରବରାରୂଢ଼ା ଚଣ୍ଡକୋପାସ୍ତ୍ରକୈର୍ଯୁତା।

ପ୍ରସାଦଂ ତନୂତେ ମଧ୍ୟଂ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଣି ବିଶ୍ରୃତା।।

ପୂଜାର ମହତ୍ତ୍ବ :

ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ଶକ୍ତିର ପୂଜା ଏବଂ ସାଧନାଦ୍ବାରା ମଣିପୁର ଚକ୍ର ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ। ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ବୀରତା-ନିର୍ଭରତା ସହ ସୌମ୍ୟତା ଏବଂ ବିନମ୍ରତାର ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ। ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ମୁଖ,ନେତ୍ର ତଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ୍ବଳତା ବଢ଼ିଥାଏ। କଣ୍ଠସ୍ବର ଦିବ୍ୟ ଏବଂ ମଧୁର ହୋଇଥାଏ। ମାଆ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ମାଆ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା କୃପାରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ପାପ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଭକ୍ତଙ୍କ କଷ୍ଟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନିବାରଣ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ପରାକ୍ରମ ବଢ଼ିଥାଏ।

   Related Posts