Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୫୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୫୦୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସି ପଡିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଏଜାଜ ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପହାର ଦେଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସବୁ ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଆଉଟ୍
  • ||
  • ସୁଙ୍କି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେଲେ ୨ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦେବତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି: ପର୍ବତରାଜ ହିମାଳୟ ଦେଇଥିଲେ ସିଂହ

30/03/2020 at 5:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩୦/୦୩ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୈତ୍ର ମାସର ନବରାତ୍ରୀ ଚାଲିଛି | ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନବରାତ୍ର ଚାଲିବ | ମା’ ଭଗବତୀ ବିଭିନ୍ନ ଦୈତ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅବତାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ମହିଷାସୁରାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଦେବୀ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ରୂପରେ ଅବତାରଣା କରିଥିଲେ । ଦୁର୍ଗା ସପ୍ତସତୀରେ ଦେବୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଅବତାର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମହିଷାସୁର ନାମକ ରାକ୍ଷସ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ତଡି ସେଠାରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଶିବ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ମହିଷାସୁର ଆତଙ୍କରେ ଶିବ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କ ମୁଖର ଏକ ପ୍ରଖର କିରଣ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଏକ ନାରୀ ରୂପରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେଲା |

ଶିବଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଦେବୀଙ୍କ ମୁଖ, ଯମରାଜଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ କେଶ, ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ବାହୁ, ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି, କୁବେରଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ନାକ, ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଦାନ୍ତ, ଅଗ୍ନିଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ ତିନୋଟି ଆଖି, ସନ୍ଧ୍ୟାଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ ଭୁକୁଟି ଏବଂ ବାୟୁଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ କାନଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା |

ସମସ୍ତ ଦେବତା ଦେବୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଶକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ। ଶିବ ଉପହାର ସଦୃଶ୍ୟ ତ୍ରିଶୂଳ ଦେଇଥିଲେ | ଅଗ୍ନିଦେବ ଦେବୀଙ୍କୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କଲେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ବରୁଣ ଦେବ ଶଙ୍ଖ, ବାୟୁ ଦେବ ଧନୁ ଏବଂ ତୀର, ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର ବଜ୍ର ଏବଂ ଘଣ୍ଟା, ଯମରାଜ କାଳଦଣ୍ଡ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ |ପ୍ରଜାପତି ଦକ୍ଷଙ୍କ ସ୍ଫଟିକର ମାଳା ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ | ବ୍ରହ୍ମା କମଣ୍ଡାଳ, ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ନିଜର ପ୍ରଖର କିରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସମଦ୍ରଦେବ ଆଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ପୋଖରୀଗୁଡ଼ିକ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ କେବେ ହେଲେ ଝାଉଁଳିବ ନାହିଁ | କୁବେର ମହୁ ଭର୍ତ୍ତି ପାତ୍ର ଦେଇଥିଲେ | ପର୍ବତ ରାଜା ହିମାଳୟ ସଵାରୀ ପାଇଁ ସିଂଘ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ ।
ଦେବଗଣଙ୍କ ଠାରୁ ଶକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ମା ଦୁର୍ଗା ମହିଷାସୁର ବଧ କରିଥିଲେ | ମହିଷାସୁରକୁ ବଧ କରିଥିବାରୁ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ମହିଷାସୁରମରଦିନୀ କୁହାଯାଏ।

   Related Posts