Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦେବତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି: ପର୍ବତରାଜ ହିମାଳୟ ଦେଇଥିଲେ ସିଂହ

30/03/2020 at 5:55 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩୦/୦୩ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୈତ୍ର ମାସର ନବରାତ୍ରୀ ଚାଲିଛି | ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନବରାତ୍ର ଚାଲିବ | ମା’ ଭଗବତୀ ବିଭିନ୍ନ ଦୈତ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅବତାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ମହିଷାସୁରାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଦେବୀ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ରୂପରେ ଅବତାରଣା କରିଥିଲେ । ଦୁର୍ଗା ସପ୍ତସତୀରେ ଦେବୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଅବତାର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମହିଷାସୁର ନାମକ ରାକ୍ଷସ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ତଡି ସେଠାରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଶିବ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ମହିଷାସୁର ଆତଙ୍କରେ ଶିବ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କ ମୁଖର ଏକ ପ୍ରଖର କିରଣ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଏକ ନାରୀ ରୂପରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେଲା |

ଶିବଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଦେବୀଙ୍କ ମୁଖ, ଯମରାଜଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ କେଶ, ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ବାହୁ, ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି, କୁବେରଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ନାକ, ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣରୁ ଦାନ୍ତ, ଅଗ୍ନିଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ ତିନୋଟି ଆଖି, ସନ୍ଧ୍ୟାଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ ଭୁକୁଟି ଏବଂ ବାୟୁଙ୍କ ତୀକ୍ଷ୍ଣତାରୁ କାନଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା |

ସମସ୍ତ ଦେବତା ଦେବୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଶକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ। ଶିବ ଉପହାର ସଦୃଶ୍ୟ ତ୍ରିଶୂଳ ଦେଇଥିଲେ | ଅଗ୍ନିଦେବ ଦେବୀଙ୍କୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କଲେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ବରୁଣ ଦେବ ଶଙ୍ଖ, ବାୟୁ ଦେବ ଧନୁ ଏବଂ ତୀର, ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର ବଜ୍ର ଏବଂ ଘଣ୍ଟା, ଯମରାଜ କାଳଦଣ୍ଡ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ |ପ୍ରଜାପତି ଦକ୍ଷଙ୍କ ସ୍ଫଟିକର ମାଳା ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ | ବ୍ରହ୍ମା କମଣ୍ଡାଳ, ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ନିଜର ପ୍ରଖର କିରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସମଦ୍ରଦେବ ଆଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ପୋଖରୀଗୁଡ଼ିକ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ କେବେ ହେଲେ ଝାଉଁଳିବ ନାହିଁ | କୁବେର ମହୁ ଭର୍ତ୍ତି ପାତ୍ର ଦେଇଥିଲେ | ପର୍ବତ ରାଜା ହିମାଳୟ ସଵାରୀ ପାଇଁ ସିଂଘ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ ।
ଦେବଗଣଙ୍କ ଠାରୁ ଶକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ମା ଦୁର୍ଗା ମହିଷାସୁର ବଧ କରିଥିଲେ | ମହିଷାସୁରକୁ ବଧ କରିଥିବାରୁ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ମହିଷାସୁରମରଦିନୀ କୁହାଯାଏ।

   Related Posts