Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ପୋତି ହେଉଛି ଗୋବରୀ ନଦୀ

27/10/2019 at 10:09 PM


କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୨୭।୧୦ ଦିନକୁ ଦିନ ଗୋବରୀ ନଦୀରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା । ବିଶେଷ କରି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ଭିତର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଗୋବରୀ ନଦୀ କ୍ରମଶଃ ପୋତି ହୋଇପଡିଥିବା ବଳେ ଏହାର ଜଳ ଧାରଣ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବେଶ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଆବର୍ଜନାମୟ ଗୋବରୀ ଏବେ ବିଶାକ୍ତ ହୋଇ ପଡିଛି ।
ନଦୀ ପାଣିରେ ଭାସୁଛି କୁଢ଼ କୁଢ଼ ଅଳିଆ-ଆବର୍ଜନା । ମୃତ ପଶୁମାନଙ୍କ ପଚାସଢ଼ା ଶବ ବି ଭାସୁଛି। ଏହା କେଉ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମାର ଚିତ୍ର ନୁହେଁ, ଇଏ ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ଭିତରେ ଯାଇଥିବା ଗୋବରୀ ନଦୀର ଅବସ୍ଥା । ସହରଯାକର ଆବର୍ଜନାର ଭାରରେ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଗଲାଣି ଗୋବରୀ । ନଦୀ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଲାଣି ଯେ, ଏହାର ପାଣି ଦେହରେ ବାଜିଲେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପଟୁମାଟି ଜମି ରହିବା ଫଳରେ ନଦୀଗର୍ଭ ପୋତି ହୋଇଗଲାଣି । ଫଳରେ ଏହାର ଜଳଧାରଣା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଠାରେ ଗୋବରୀ ନଦୀ ପ୍ରଦୁଷଣ କଥା ପଶାସନ ଜାଣିନି ବୋଲି ତାହା ନୁହେଁ । ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଥିରେ ନଦୀ କୂଳରେ ପାଚେରୀ ନିର୍ମାଣ, ନଦୀ ଗର୍ଭରୁ ପଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର, ନଦୀ କୂଳର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଭଳି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏହାକୁ କେବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ସେନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ଦେଖନ୍ତୁ ।


ପ୍ରଶାସନର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀରେ ଯେତେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ସେତିକି ବିଷାକ୍ତ ହେଉଛି ଗୋବରୀ ନଦୀ । ନଦୀ ପ୍ରଦୁଷଣ ରୋକିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଶାସନର ଯୋଜନାକୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ହେଲେ ନଦୀ ଜଳକୁ ପ୍ରଦୁଷଣମୁକ୍ତ କରିବା କେବଳ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କାମ ନୁହେଁ, ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

   Related Posts