Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ସୋଆର ଆତିଥେୟତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ମୃତି ସାଉଁଟି ଫେରିଲେ ବିଦେଶୀ ମା’

24/11/2019 at 4:57 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪।୧୧ – ସରିଛି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମଦର୍ସ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ । ଓଡ଼ିଶାରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁର ଅଭିମୁଖେ ଫେରିଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ସ୍ମୃତି ସାଉଁଟିବାକୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶୀମହିଳାମାନେ । ଯିବା ବେଳେ ବେଶ୍ ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇଥିଲେ ବିଦେଶୀ ମା’ ମାନେ । ଓଡ଼ିଶାର ଭଲ ପାଇବାକୁ ସବୁବେଳେ ମନେ ରଖିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆତିଥେୟତାକୁ ଭୂରି ଭୂରି ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।

୩ ଦିନର ରହଣୀ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମଦର୍ସ । ସାଥୀରେ ସାଉଁଟି ନେଇଛନ୍ତି ଅନେକ ଭଲପାଇବା, ଛାଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି ନିଆରା ସ୍ମୃତି । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମଦର୍ସ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ । ୭ଟି ଦେଶରୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ୩୨ ବିଦେଶୀ ମା’ । ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଫେରୁଥିଲେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଥିଲା ବେଶ୍ ଭାବବିହ୍ୱଳ ପରିବେଶ ।

ସେମାନଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଥିଲା ଟିକେ ଅଲଗା । କାହିଁକି ନା କୌଣସି ହୋଟେଲ କି ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇ ଦୁଇ ଜଣରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ଏମାନେ ରହିଥିଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାର ସହ । ଗଲା ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ପରିବାରର ସ୍ନେହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ହରିଚନ୍ଦନ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଥିଲେ । କୋଣାର୍କର କାରିଗରୀକୁ ଦେଖିଥିଲେ । ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଉତ୍କର୍ଷତାକୁ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ସୋଆର ଆତିଥେୟତାକୁ ଭୂରି ଭୂରି ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।


ପ୍ରତିଟି ମଣିଷ ଲାଗି ମା’ର ମହତ୍ତ୍ୱ ସବୁଠୁ ବେଶୀ । ଆଉ ମା’ଟିଏ ଯଦି ନିଜ ପରିବାରରୁ ବାହାରି ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ୍ ନ୍ୟାୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ମମତାର ପଣତରେ ଢାଙ୍କଦିଏ, ତା ହେଲେ ସମାଜରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମ୍ଭବ ହେବ ନିଶ୍ଚୟ । ଏଭଳି ଏକ ମହତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର୍ ହୋଲିଷ୍ଟିକ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଇନ୍ ଏକାଡେମିକ ଫିଲ୍ଡ ସହଭାଗିତାରେ ସୋଆ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ।

   Related Posts