Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା, ସଡକରେ ଥିବା ଗାତର ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ପୁରସ୍କାର ପାଆନ୍ତୁ

2/03/2020 at 4:10 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ ୦୨।ମାର୍ଚ୍ଚ- ସଡକରେ ଗର୍ତ୍ତ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଶତାଧିକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ପାଲଟିଛି।  ଏବେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ କରିଛନ୍ତି ହରିୟାଣା ସରକାର। ହରିୟାଣା ସରକାର ସଡକରେ ଥିବା ଗାତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ସଡକରେ ଥିବା ଗର୍ତ୍ତର ସୂଚନା ଦେଲେ ସୂଚନାଦାତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପୁରସ୍କାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ହରିୟାଣା ସରକାର ହରପଥ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ ଜାରି କରି ସଡକରେ ଥିବା ଗାତର ସୂଚନା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଧରଣର ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ନିଜର ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ ହରପଥ ଆପ୍ଲିକେସନ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ସେଥିରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ସଡକରେ ଥିବା ଗାତର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।

୯୬ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ରାସ୍ତା ମରାମତି କରିବାକୁ ଆଦେଶ

ଏହି ଆପରେ ଗାତର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ ହେବା ପରେ ଜିଓ ମ୍ୟାପିଂ ଜରିଆରେ ସଡକର ସନ୍ଧାନ କରାଯିବ ଏବଂ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ୯୬ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସେହି ଗାତ ଭରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦିଆଯିବ।  ଯଦି ଠିକାଦାର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଭିତରେ ସେହି ଗାତର ମରାମତି ନକରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାର  ଜୋରିମାନା ଲଗାଯିବ। ଜୋରିମାନା ରାଶିରୁ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ୧୦୦- ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଭାବେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା ନିଜର ନୂତନ ବଜେଟରେ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ ହେବା ପରେ କେବଳ ହରିୟାଣାର ସଡକର ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିବ ନାହିଁ ବରଂ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରାଯିବ।

ଗାତ କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛି ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତରେ ହେଉଥିବା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ସଡକରେ ଥିବା ଗାତ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ଦାୟୀ। ଭାରତୀୟ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ମୁତାବକ ୨୦୧୫, ୨୦୧୬, ୨୦୧୭ ଓ ୨୦୧୮ ସମୟରେ ସଡକରେ ଥିବା ଗାତ କାରଣରୁ ୨୯୩୦ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି ଏବଂ ୨୯ ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସଡକରେ ଥିବା ଗାତ କାରଣରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ହରିୟାଣାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ। ୨୦୧୮ରେ ଗର୍ତ୍ତ କାରଣରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୧୦୪୩, ହରିୟାଣାରେ ୨୨୨ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୬୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

   Related Posts