Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ସିଆଇଆଇ ଡେଲୋଟିର ରିପୋର୍ଟ: ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି କୋର୍ସ ପ୍ରତି ଅଧିକ ରୁଚି ରଖିନ୍ତି ଝିଅମାନେ, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

15/11/2019 at 7:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୫/୧୧: ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ସିଆଇଆଇ-ଡେଲୋଟି ଏକ  ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ୩ କୋଟି ୨୬ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ର ଓ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି।  ଭାରତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୮୧.୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌  କୋର୍ସରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌ କୋର୍ସରେ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଡିପ୍ଲମା କୋର୍ସରେ ୭.୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ  ଲେଖାଇଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏମଫିଲ୍‌ କୋର୍ସରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୬୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପିଏଚଡି କୋର୍ସରେ ୯୨,୫୭୦ ଛାତ୍ର ଓ ୬୮,୮୪୨ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କଥା କହିବା ତେବେ ତାଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାଲାଭ ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୧୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ମୁସ୍‌ଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୫ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୪-୧୫ ମସିହାରେ ଭାରତରେ ୭୬୦ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୮-୧୯ ମସିହାରେ ଭାରତରେ  ୯୦୩ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି। ରାଜସ୍ଥାନରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୭୯ଟି ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି। ସେହିପରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୭୬,  ଗୁଜୁରାଟରେ ୬୫, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୬୦ ଓ ତାମିଲନାଡୁରେ ୫୮ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି।

   Related Posts