Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ଛୋଟ ବୟସରେ ବଡ କାମ: ପନିପରିବା ଚୋପାରୁ କାଗଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅ

30/07/2021 at 2:56 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୩୦/୭: କମାଲ କରିଛନ୍ତି ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଜଣେ ୧୦ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀ । ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଭଲ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି ତାଙ୍କର ଏହି କାମ । ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ପିଆଜ, ରସୁଣ ଏବଂ ଟମାଟୋ ସେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁ କରିଛନ୍ତି କାଗଜ । ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ଏହା ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ-ଜଳ ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି ।

ତାଙ୍କର ସବୁଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ଅଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ପ୍ରକୃତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଜେଜେମା’ଙ୍କ ଘରେ ସବୁଜତା ମଧ୍ୟରେ ବଢିଥିବା ହର୍ଷ ସର୍ବଦା ପ୍ରକୃତି ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ରୁହନ୍ତି । ସହରରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ପକାଇବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ମାତ୍ରେ ସେ ବଢୁଥିବା ବିପଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ଲଗ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ମାର୍କୋନାହଲ୍ଲୀ ଡ୍ୟାମ୍ ଏବଂ ଭର୍କା ବେଳାଭୂମିରେ ଲଗାତାର ଅଳିଆ ପ୍ରଦୂଷଣର ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚୋପାକୁ କାଗଜରେ ପରିଣତ କରିବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରୟାସ ସହଜ ନଥିଲା । ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବିଫଳତା ପରେ ସେ ସଫଳତା ପାଇଲେ । ପିଆଜ ଚୋପାକୁ କାଗଜରେ ପରିଣତ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ସମୟରେ ସେ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ଗଛ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା କୌଶଳ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଥିବା ତାଙ୍କର ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି, “ରିସାଇକ୍ଲିଡ୍ କାଗଜ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚୟ କରେ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଭାରତରେ ଦୈନିକ ରୋଷେଇ ଘରର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏକ କିଲୋ ଅଟେ । ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପନିପରିବା ଚୋପାକୁ କାଗଜରେ ପରିଣତ କରନ୍ତି । ତେବେ ଆମେ ଆମେରିକାରେ ରିସାଇକ୍ଲିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବା । ତେବେ ସମସ୍ତେ କରିପାରିବେ ପରିବେଶ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

   Related Posts