Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

କାହାର କୁମାରୀ ମାତୃତ୍ବ ବୋଲି ହସପିଟାଲରେ ହିଁ ଛାଡିଦେଲା ନବ ଜାତକୁ ତ କିଏ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ବୋଲି ଛାଡିଦେଲା ଜନ୍ମକଲା ଝିଅକୁ, ଭଦ୍ରକରେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଛି ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା

24/01/2019 at 1:35 PM

ଭଦ୍ରକ୨୪|୧: ଆଜି ବିଶ୍ବ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଦିବସ ବା ଗର୍ଲ ଚାଇଲ୍ଡ ଡେ,। ହେଲେ ଶିଶୁକ୍ନ୍ୟାଟିଏ ଜନ୍ମ ହେଲେ ଆଜି ବି ଅଲଗା ଆଖିରେ ଦେଖୁଛି ସମାଜ । କିଏ ଅଭାବ ପାଇଁ , ତ ଆଉ କିଏ ଅପମାନ ପାଇଁ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ଛାଡି ପଳାଉଛି । ପ୍ରସବ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛାଡି ଦେଇ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଉଛି। ଆମେ କେଉଁ ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳର କଥା କହୁ ନାହୁଁ , ଆମେ କହୁଛୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର କଥା । ମହିଳା ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାର କଥା । ନାବାଳିକା କୁମାରୀ ମାଆ, ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୂଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଶିଶୁକନ୍ୟାଟିଏ ଜନ୍ମ ଦେଇ ଛାଡି ଚାଲିଗଲା । ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ ମାଆ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇ ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକି ଦଲେ । ତବେ କାରଣ ଅଭାବ ହେଉ କି ଅପମାନ, ଏଠାରେ ଶିଶୁ ସୂରକ୍ଷା କେମିତି ଚାଲିଛି । ଆଉ ସେହି ଶିଶୁ କନ୍ୟା କେମିତି ଆଉ କେଉଠି ଅଛି ?

ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୂଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା କୁମାରୀ ମାଆ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଟିଏ ଜନ୍ମ କଲେ । ଆଉ ଜନ୍ମ ପରେ ନାବାଳିକାର ପରିବାର ଲୋକେ ଶିଶୁକୁ ନେବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହି ଘରକୁ ଚାଲିଗଲେ । ନାବାଳିକା ମାଆର ପରିଚୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଛି । ଆଉ ସେହି ଶିଶୁକୁ ସିଡବ୍ଲୁସି ନେଇ ଭଦ୍ରକ ସହରର ବାତ୍ସଲ୍ୟରେ ରଖିଛି । ଏବେ ସେହି ଶିଶୁ ମାଆ କ୍ଷୀର ନୁହେଁ, ଡବା କ୍ଷୀର ଖାଇ ବାତ୍ସଲ୍ୟରେ ପଡି ରହିଛି । ମାଆର କୋଳ, ତା ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ପାଲଟି ଯାଇଛି ।  

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେହି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୂଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେବା ପରେ ଆଶା କର୍ମୀ ହାତକୁ ଟେକି ଦଲେ । ଆଉ ସେହି ଆଶା କର୍ମୀ ଶିଶୁକୁ କାହାକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ଏହି ଖବର ପାଇ ଶିଶୁକୁ ଆଣି ବାତ୍ସଲ୍ୟରେ ରଖିଛି । ସେହିପରି ତିନି ଦିନ ତଳେ ଆଉ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଭଦ୍ରକ ସହରର ବାଗୁରାଇ ହାଇସ୍କୁଲ ପାଖରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନେଇ ତାଙ୍କ ଘରେ ରଖିଛି । ଯାହାର ଖବର ବି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ନଥିଲା । ତବେ ଆଜି ନ୍ୟୁଜ ସେଭେନରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରଶାସରଣ ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।  

ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଏଭଳି ରହୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏମିତି , ଆଉ ଉପାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଥିବ କେମିତି , ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରିହେଉଛି । 

   Related Posts