Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୮୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୧୯୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଓଡିଶା ହାତରୁ ଖସୁଛି ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ, ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣୁଛି ଆନ୍ଧ୍ର
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦେଉଥିଲା ହତ୍ୟା ଧମକ, ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ନେଇ କରୁଥିଲା ବ୍ଲାକମେଲିଂ…
  • ||
  • ତାତିରୁ ଏବେ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, ଆହୁରି ଛଟପଟ କରିବ ଖରା
  • ||
  • ବାରିପଦା : କୋଭିଡ ନିୟମକୁ ବେଖାତିର, ୫ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍‌
  • ||

କରୋନା ସଙ୍କଟ ବେଳେ ବଢିଲା ସମସ୍ୟା, ଦିଲ୍ଲୀ-NCR ସହ ନୋଏଡା-ଗୁରୁଗ୍ରାମ-ଗାଜିଆବାଦ ସୀମା ସିଲ୍ : କେବଳ ଏମାନଙ୍କୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅନୁମତି

26/05/2020 at 12:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଆଖପାଖ ସହରଗୁଡିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏନସିଆରର ଅନେକ ସହର ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ସୀମା ସିଲ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ନୋଏଡା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରହିଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୪.୦ ରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଛାଡ୍ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ନୋଏଡା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ବାରା ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କେବଳ ପାସଧାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ।

ଯଦି କେହି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ନୋଏଡାକୁ ଆସିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାସ୍ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନାଗର ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଯାହା ୩୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩୦ ଜଣ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନୋଏଡା ନିକଟରେ ଥିବା ଗାଜିଆବାଦ ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ନେଇ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଗାଜିଆବାଦ ଡିଏମ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଗାଜିଆବାଦ ସୀମାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଜାମ୍ ହୋଇଥିଲା । ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଗାଜିଆବାଦରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ ମୋଟ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କତାମୂଳକ ଭାବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି ।

ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଆଦେଶ ନେଇଛି ଯେ, ଯଦି କେହି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଗୁରୁଗ୍ରାମକୁ ଆସିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀ-ଗୁରୁଗ୍ରାମ ସୀମାର ଅବସ୍ଥା ସମାନ ରହିଛି ଏବଂ କେବଳ ପାସ୍ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସୀମାରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ସୀମା ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ବାରା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଏହି ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାସ୍ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ଏହାସହ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁଗ୍ରାମରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଗଣମାଧ୍ୟମ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ଆବଶ୍ୟକ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି ।

ଗୁରୁଗ୍ରାମଙ୍କ ପରି ଫରିଦାବାଦ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିଛି। କେବଳ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି, ପାସଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଲିସ ନିଜ ସ୍ତରରେ କିଛିଟା ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

   Related Posts