Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ବର୍ଲିନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଲିଟିକାଲ ପବ୍‌ରେ ବିଅର୍ ପିଇପାରିବେ ନାହିଁ ମାର୍କେଲ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରର ମନ୍ତ୍ରୀ, ନୂଆ ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରନେତାଙ୍କୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କଲା ବିଅର୍ ବାର୍

2/11/2020 at 4:46 PM

ବର୍ଲିନ, ୨|୧୧ (ଏଜେନ୍ସି):  ଜର୍ମାନୀରେ ଏବେବି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନ୍ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଓ ବାର୍ ଆଦି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ଜର୍ମାନୀର ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ତଥା ପବ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଜ୍ ଭରତ୍ରେତୁଙ୍ଗ୍ ଉପରେ । କାରଣ ଏହି ପବ୍ ଅନେକ ରାଜନେତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ।

ଏହି ପବର ମାଲିକ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପବ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏପରିକି କରୋନା ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ରସାତଳଗାମୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପବର ମାଲିକ ଜର୍ନ ପିଟର ଓ ଜାନ୍ ଫିଲିପ୍ସ ବବିଞ୍ଜର୍ ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜର୍ମାନୀ ସରକାର କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । କାରଣର ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଛି ।

ଜର୍ମାନ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟାନୁସାରେ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ । ତେବେ ଦେଶରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କାମ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହି ନଭେମ୍ବରରେ ରୋଜଗାର ହରାଇଛନ୍ତି ।

ପବର ମାଲିକ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପବକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । କିଛି ରାଜନେତା ନିଜର କ୍ୟାଟରିଂ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜନେତାମାନେ ପବ୍ ବିରୋଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ କଳାତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କଳାତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ରାଜନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀ ଚାନସେଲର୍ ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ, ଭାଇସ ଚାନସେଲର ଓଲାଫ ସ୍କୋଲସ, ବର୍ଲିନର ଗଭର୍ଣ୍ଣିଂ ମେୟର ମାଇକେଲ୍ ମୁଲେର, ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଭାରିଆ ମାର୍କସ ରହିଛନ୍ତି । ଯଦି କେବେ ଚାନସେଲର ତାଙ୍କ ପବକୁ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ମାଲିକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ପଡିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଜ୍ ଭର୍ତ୍ରେତୁଙ୍ଗ୍ ୧୯୯୭ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଲିନ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଏହି ପବ୍ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ପବକୁ ଅନେକ ରାଜନେତା ଆସିଥାନ୍ତି ।

   Related Posts