Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଦଶହରାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଲା ଗର୍‌ବା ଏବଂ ଦାଣ୍ଡିଆ

8/10/2019 at 8:23 PM

ଯାଜପୁର – ଯାଜପୁରରରେ ଏବେ ପୂଜା ପାଇଁ ମାହୋଲ ସରଗରମ । ଏହି ଅବସରରେ କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ଗୁଜରାଟି ସମାଜ ଓ ମାରୱାଡି ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ଗର୍ବା ଏବଂ ଦାଣ୍ଡିଆ ରାସ । ଆବାଳ ବୃଦ୍ଧବନିତା ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ମଜା ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ମନି ଇଣ୍ଡିଆର ମଧ୍ୟ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ବର୍ଷ ହେବ ଯାଜପୁର କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଜରାଟି ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ଗର୍ବା ଏବଂ ଡାଣ୍ଡିଆ । ପ୍ରଥମେ ମାଆଙ୍କ ବନ୍ଦାପନା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ଗର୍ବା । ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଗୁଜାରାଟି ପରିବାରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ବର୍ଷ ତମାମ ସସ୍ତେ ନବରାତ୍ରୀକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦାଣ୍ଡିଆ ଖେଳରେ ମସଗୁଲ ହୁଅନ୍ତି ଆବାଳ ବୃଦ୍ଧ ବନିତା। ଗର୍ବା ଓ ଦାଣ୍ଡିଆ ଯେମିତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକତାର ରୁଜୁରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବାର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟେ ।

ଗୁଜରାଟୀ ସମାଜ ସାଙ୍ଗକୁ ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ ମାରୱାଡି ସମାଜ ମଧ୍ୟ ଦାଣ୍ଡିଆ ଖେଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ବହୁ ଲୋକ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସି ରହୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଉତ୍ସବ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଆୟୋଜନକୁ ବନ୍ଧୁମିଳନର ଆଖ୍ୟା ଦେଲେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଅବସରରେ ଗୁଜୁରାଟୀ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ନାଚ,ଗୀତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts