Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଟ୍ରେନରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ-ଯମୁନେତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା : ୧୨୧ କି:ମି: ରେଳ ଯାତ୍ରାରେ ୮୪ କି:ମି: ଲମ୍ବ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ପାର ହେବେ ଭକ୍ତ

5/06/2020 at 4:07 PM

ଡେରାଡୁନ ୦୫/୦୬ : ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ-ଯମୁନେତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା ଟ୍ରେନ ଜରିଆରେ ହେବ | ଏଥିପାଇଁ ରେଳଲାଇନ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି | ୧୨୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ରେଳଲାଇନରେ ୧୦ଟି ଷ୍ଟେସନ ତିଆରି ହେବ | ଏହି ରେଳଲାଇନ ଓ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣରେ ୨୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହାର ଫାଇନାଲ ରିପୋର୍ଟ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି |

ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ଡିପିଆର ତିଆରି କରିବ ପାଇଁ ୨ ବର୍ଷ ଲାଗିଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ଆଇଆଇଟି ରୁର୍କି ଡେ଼ରା ପ୍ରୁଫ ଚେକିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | ହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରେଳ ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରଥମଥର ବିସ୍ତୃତ ବହୁ-ବୈଜ୍ଞାନିକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି | ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ପରିଯୋଜନା ପ୍ରବନ୍ଧକ ଓମ ପ୍ରକାଶ ମାଲଗୁଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡେରାଡୁନ ହୋଇବାଲାରୁ ୧୨୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ରେଳଲାଇନରେ ୮୪ କିଲୋମିଟର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ଏହାସହ ୧୭ଟି ଛୋଟ ବଡ ପୋଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ପରିଯୋଜନା ମୁତାବକ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ତିଆରି ହେବ | ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇବା ମାତ୍ରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ପରିଯୋଜନା ପ୍ରବନ୍ଧକ ଓମ ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି |

ଏହି ରେଳଲାଇନ ତିଆରି ହେବାପରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ରେଳଲାଇନ ଦେଶର ସପ୍ତମ ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ରେଳଲାଇନ ହେବ | ପାଖାପାଖି ୧୨୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନ ଚାଲିବ | ଦେଶରେ ବିଳାସପୁର ମନାଲି ଲେହ ରେଳଲାଇନ ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ରେଳଲାଇନ ହେବ ଯାହା ୫ ହଜାର ୩୬୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ବିଶିଷ୍ଟ ହେବ | ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ରେଳଲାଇନରେ ହେବାକୁଥିବା ୮୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ, ୧୫ କିଲୋମିଟର ଜାଜଲରୁ ମରୋଡ ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି ହେବ |

୧୨୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ରେଳଲାଇନରେ ଟ୍ରେନର ୧୮ କୋଚ ମାତ୍ର ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟାରେ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ | ଭନୀୟାବାଲା, ରାଣୀପୋଖରୀ, ଜାଜଲ, ମରୋଡ, କଣ୍ଡିସୋଣ୍ଢ ସେରୋଟ, ଡୁଣ୍ଡା, ଉତ୍ତରକାଶୀ, ଚନୀୟାଲିଷୋଡ଼ ଓ ବଡକୋଟ ୧୦ଟି ଷ୍ଟେସନ ତିଆରି ହେବ |

   Related Posts