Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧିବିଧାନରେ ଖୋଲିଲା ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଓ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଧାମ କବାଟ, ପ୍ରଥମେ ହେଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୂଜା

26/04/2020 at 3:45 PM

ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ୨୬।୪: କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ ସତ୍ତ୍ୱେ ରବିବାର ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟା ଶୁଭ ବେଳାରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଓ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଘାଟର କବାଟ ଖୋଲିଛି। ବିଧିବିଧାନ ପୂର୍ବକ ଗଙ୍ଗା ପୂଜନ, ଗଙ୍ଗା ଶହସ୍ର ନାମ ପଠନ, ବିଶେଷ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ପ୍ରଶସ୍ତ ରୋହିଣୀ ଅମୃତ ଯୋଗର ଶୁଭ ବେଳାରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଘାଟ କବାଟ ଖୋଲାଯାଇଛି।

୧୨ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ଘାଟର କବାଟ ଖୋଲିବା ଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ତିଥି ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ଅନୁସାରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ମା ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ସବାରୀ ତାଙ୍କ ପିତ୍ରାଳୟ ତଥା ଶୀତକାଳୀନ ଆବାସ ମୁଖବାରୁ ବାହାରିଥିଲା। ସେଠାରୁ ଭୈରୋଁ ଘାଟି ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଭୈରବ ମନ୍ଦିରରେ ରାତ୍ରିନିବାଶ  ହୋଇଥିଲା। ରବିବାର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସକାଳ ୭ଟା ବେଳେ ମାଙ୍କ ସବାରୀ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଘାଟ ଖୋଲିଛି।

ଏହି ଅବସରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତୃତୀୟା ମହାପର୍ବର ଶୁଭ ବେଳାରେ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପାଞ୍ଚ ମନ୍ଦିର ସମିତିକୁ ୧ହଜାର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରଥମ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।  ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲ୍ଲାଧିକାରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ନେଗୀ, ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା.ଡି.ପି.ଯୋଶୀ, ସିଓ କମଲ ପମ୍ବାର ଓ ମନ୍ଦିର ସମିତି ସଭାପତି ସୁରେଶ ସେମବାଲ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସେପଟେ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଘାଟ ମଧ୍ୟ ରବିବାର ନିରାଡମ୍ବର ଉତ୍ସବରେ ଖୋଲିଛି। ଏଥିଲାଗି ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟା ୧୫ମିନିଟ୍‌ରେ ମାଙ୍କ ସବାରୀ ଖରସାଲୀରୁ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଧାମ ଅଭିମୁଖେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରିଥିଲା। ଯମୁନେତ୍ରୀ ଧାମରେ ମାଙ୍କ ସବାରୀ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ୧୨ଟା ୪୧ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଘାଟର କବାଟ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯମୁନେତ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ସମିତି ଉପସଭାପତି ଜଗମୋହନ ଉନିୟାଲ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକକୃତେଶ୍ୱର ଉନିୟାଲଙ୍କ ସମେତ ମନ୍ଦିର ସମିତିର ସମସ୍ତ ପଦାଧିକାରୀ ଓ ତୀର୍ଥ ପୁରୋହିତମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

   Related Posts