Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦୁବ କାହିଁକି ଏବଂ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

20/06/2019 at 12:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦/୬ : ଆଜି ଆଷାଢ଼ ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଥୀ ତିଥି । ଏହି ତିଥିକୁ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏହିଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ବିଶେଷ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥାଏ । ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କଲାବେଳେ ଦୁବ ନିଶ୍ଚୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ । ଦୁବ ଅର୍ପଣ କଲାବେଳେ ଗଣେଶଙ୍କ ୧୧ଟି ବିଶେଷ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ । ଗଣେଶ ଭଗବାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଦୁବ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ଅନଲାସୁର ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସ ଥିଲା । ଏହି ରାକ୍ଷସ ଦେବଲୋକରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଥିଲା । ରାକ୍ଷସର ଆତଙ୍କକୁ କୌଣସି ଦେବତା ବିନାଶ କରିପାରୁନଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଗଣେଶ ଅନଲାସୁରକୁ ଗିଳି ପକାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗଣେଶଙ୍କ ପେଟ ପ୍ରବଳ ବିନ୍ଧିଥିଲା । ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଜ୍ବଳନ ହୋଇଥିଲା । ଏତେ ଜ୍ବଳନ ହେଲା ଯେ ଗଣେଶ ସହ୍ୟ କରିପାରିଲାନି । ଜ୍ବଳନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଋଷିମାନେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦୁବ ଦେଇଥିଲେ । ଦୁବ ଖାଇବା ମାତ୍ରେ ଗଣେଶଙ୍କ ପେଟର ଜ୍ବଳନ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦୁବ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦୁବ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପାୟରେ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଦୁବକୁ ଯୋଡି ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । ୨୨ଟି ଦୁବକୁ ଯୋଡି ୧୧ ଯୋଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । କୌଣସି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣ କିମ୍ବା ସଫା ଜାଗାରେ ହୋଇଥିବା ଦୁବ ହିଁ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ । ଦୁବକୁ ପ୍ରଥମେ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ତାପରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ । ୧୧ ଯୋଡ଼ା ଦୁବ ଅର୍ପଣ କଲାବେଳେ ଗଣେଶଙ୍କ ୧୧ଟି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ ।

ଏହି ୧୧ଟି ମନ୍ତ୍ର ହେଲା : ଓଁ ଗଂ ଗଣପତୟେ ନମଃ , ଓଁ ଗଣାଧିପତି ନମଃ , ଓଁ ଉମାପୁତ୍ରାୟ ନମଃ , ଓଁ ବିଘ୍ନନାଶନାୟ ନମଃ , ଓଁ ବିନାୟକାୟ ନମଃ , ଓଁ ଇଷାପୁତ୍ରାୟ ନମଃ , ଓଁ ସର୍ବସିଦ୍ଧିପ୍ରଦାୟ ନମଃ , ଓଁ ଏକଦନ୍ତାୟ ନମଃ , ଓଁ ଇଭବକ୍ତ୍ରାୟ ନମଃ , ଓଁ ମୁଷକବାହନାୟ ନମଃ , ଓଁ କୁମାରଗୁରବେ ନମଃ

   Related Posts