Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ୱାୟନାଡ଼ ସହ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ରହିଛି ଭାବନାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ : ଏଠାରେ ଵିସର୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତାଭସ୍ମ

4/04/2019 at 7:42 PM

ୱାୟନାଡ଼ ୪/୪ : କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି କେରଳ ୱାୟନାଡ଼ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ରାହୁଲ ୱାୟନାଡ଼ରୁ କାହିଁକି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ସେନେଇ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି | ୱାୟନାଡ଼ ସହ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଭାବନାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି | ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିତା ତଥା ଭାରତ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା ପରିବାରର ଏଠାରୁ ଏକ ଗଭୀର ଭାବନାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି |


ଅମେଠି ସହ ୱାୟନାଡ଼ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଯୋଗୁଁ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ସାଜିଛନ୍ତି ରାହୁଲ | ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ହିସାବରେ ୱାୟନାଡ଼କୁ ଏକ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏଠାରୁ କଂଗ୍ରେସର କେବଳ ରାଜନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ସ୍ମୃତି ମଧ୍ୟ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି |


୧୯୯୧ ମସିହାରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଅସ୍ଥିକୁ ୱାୟନାଡ଼ର ପାପନାଶିନୀ ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା | ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅସ୍ଥିରେ ବିସର୍ଜନ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ସୁରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଏ.କେ.ଏଂଟନୀଙ୍କ ସହିତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ୱାୟନାଡ଼ ଯାଇଥିଲେ | ରାହୁଲ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ଅସ୍ଥିକୁ ନେଇ ଥିରୁନେଲ୍ଲୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ କରୁଣାକରଣଙ୍କ ସହିତ ପାପନାଶିନୀ ନଦୀରେ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ କରିଥିଲେ |


ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ ଜରିଆରେ ପ୍ରଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲ କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲା | ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହାନୁଭୂତିର ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିଲା କଂଗ୍ରେସ | ୧୯୯୧ ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏଲଡ଼ିଏଫ ଦଳ ପୁରା ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଯୁଡ଼ିଏଫ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା |


୧୯୯୧ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କେରଳରେ ମୋଟ ୨୦ ଟି ଆସନରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ୧୩ ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା | ଫଳରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳକୁ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା | କେରଳର ୧୪୦ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବାମପନ୍ଥୀ ମେଣ୍ଟ ୫୦ ଆସନ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ୯୦ ଆସନ ଜିତିଥିଲେ |


ପାଖାପାଖି ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ମାଟିରୁ ନିଜର ରାଜନୈତିକ କର୍ମଭୂମି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏଠାରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛି | ରାହୁଲ ୱାୟନାଡ଼ ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନରୁ କେରଳର ୨୦ ଆସନ ଛଡା ତାମିଲନାଡୁର ୩୯ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨୮ ଲୋକସଭା ଆସନ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି |

   Related Posts