Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୋଦିଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବିରାଜମାନ ଭଗବାନ ଗଣେଶ: ଆକର୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି ମୂର୍ତ୍ତି

10/09/2021 at 4:13 PM

ଆଗ୍ରା ୧୦/୦୯ : ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଗଣେଶ ପୂଜା ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତାଜ ନଗରୀ ଆଗ୍ରାରେ ଏଥର ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇଥିବା ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ତାଛଡା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଗଣେଶ ଭ୍ୟାକସିନ ଦେଉଥିବା ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ମୋଦିଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବିରାଜମାନ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଲୋକେ ଖୁବ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଆଗ୍ରାର ମଧୁ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେଶ ରାବତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନତା ସନ୍ଦେଶ ଦେଲା ଭଳି ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲୋକେଶ ରାଉତ ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ଯେ ସେ ମୋଦିଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବିରାଜମାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିମା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି। ଆଉ ଏକ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଗଣେଶ ହକି ଖେଳୁଥିବା ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଅଲିମ୍ପିକରେ ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ମୂର୍ତ୍ତିକାର ଲୋକେଶ ରାଉତ ହକିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ଭଗବାନଙ୍କ ଏହିଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ମାଟିରେ ତିଆରି ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ମୂର୍ତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣ ହେଉଛି। ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାକୁ ଗୁଜରାଟ ଭାବନଗରରୁ ମାଟି ଅଣାଯାଇଛି। ମାଟିରେ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ମିଶାଇବା ପରେ ମାଟି ଉର୍ବର ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଟଵ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବଡ ପାତ୍ରରେ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବା ପରେ ସେହି ମାଟିରେ ଗଛ ଲଗାଇଥାନ୍ତି। ଏହା ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ।

   Related Posts