Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ବରରେ ୭ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ନେଇ ଉଡ଼ିବ ଗଗନଯାନ : ଜାଣିବା କିଛି ଖାସ କଥା

11/01/2019 at 5:50 PM

ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୧/୧ : ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା ଗଗନଯାନ ମିଶନର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କେତେକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ମିଶନରେ ୩ ଜଣିଆ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କ୍ରୁ ୭ ଦିନ ପାଇଁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା କରିବେ | ଏହାର ଫାଇନାଲ ଲଂଚିଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ୨ଟି ମାନବ ମିଶନ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ପଠାଯିବ | ଏହି ମିଶନ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଗତବର୍ଷ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |

ଇସ୍ରୋର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରାଥମିକତା ଗଗନଯାନ | ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ମାନବ ମିଶନ ପଠାଉଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ | ଗଗନଯାନ ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଭାରତରେ ହିଁ ହେବ | ଏଡଭାନ୍ସ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ରୁଷରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ରୁଷ ମିଶନରେ ମହିଳା ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ଏହି ଟିମରେ ରହିବେ |

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ମାନବୀୟ ମିଶନ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଉଚ୍ଚ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ବିକାଶ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ପେସରେ ରହିବେ |

ଗତବର୍ଷ ଧୃବୀୟ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଯାନ ଜରିଆରେ ୨୮ ବିଦେଶୀ ଉପଗ୍ରହ ସହ ୩୧ ଉପଗ୍ରହ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା |

ଇସ୍ରୋର ସିଵନ ୨୦୧୮ ମସିହାର ଉପଲବ୍ଧି ବୟାନ କରିବାବେଳେ କହିଥିଲେ ଯେ, “କେତେକେ ରକେଟ ଏବଂ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସହ ଏହି ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବ୍ୟସ୍ତ ଭିତରେ କଟିଗଲା | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଗଗନଯାନ ମିଶନ ରହିଥିଲା | ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଘୋଷଣା |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିସେଟ-୨୦, ଜିସେଟ-୨୯ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲଞ୍ଚ ହେବ | ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର କିମ୍ବା ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଭିତରେ ଏହି ସାଟେଲାଇଟ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଯିବ | ଏହି ସାଟେଲାଇଟ ଲଞ୍ଚ ହେବାପରେ ହାଇ ସ୍ପିଡ଼ କନେକ୍ଟିଭିଟି କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ବପ୍ନ ପୁରା ହେବ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋ ୩୨ ମିଶନର ପ୍ଲାନିଂ କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଗଗନଯାନ ମିଶନ ଉପରେ ଗତ ୪ ମାସ ହେଲା କାମ ଚାଲିଛି | କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ଇସ୍ରୋ ଏବଂ ଆଇଏଏଫ ଦ୍ୱାରା କ୍ରୁ ମେମ୍ବର ଚୟନ କରାଯିବ |

   Related Posts