Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ନିବେଶ କରିବେ ଜି-୨୦ ଦେଶ, ମୋଦି କହିଲେ ‘ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୈତିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ନୁହେଁ, ମାନବିକତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଏବେ କରୋନା କବଳରେ । ଏ ଭିତରେ ଜି-୨୦ ଦେଶ ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାରଣରୁ, ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ବ୍ରେକ୍ ଲାଗିଛି  | ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ବ ଜିଡିପିରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜି-୨୦ ଦେଶ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜି-୨୦ ସହ ସାମିଲ ଦେଶମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟର ୩ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ସମନ୍ବିତ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛୁ। ଏହାସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ବ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜି-୨୦ ଦେଶକୁ ମାନବ ଜୀବନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସମାଜର ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା କମ୍ କରିବା, WHOକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆତଙ୍କବାଦ ହେଉ କିମ୍ବା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଜଗତିକରଣ ଆମକୁ ଅନେକ ସ୍ତରରେ ବିଫଳ କରିଛି।

   Related Posts