Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ନିବେଶ କରିବେ ଜି-୨୦ ଦେଶ, ମୋଦି କହିଲେ ‘ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୈତିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ନୁହେଁ, ମାନବିକତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍’

27/03/2020 at 11:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଏବେ କରୋନା କବଳରେ । ଏ ଭିତରେ ଜି-୨୦ ଦେଶ ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାରଣରୁ, ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ବ୍ରେକ୍ ଲାଗିଛି  | ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ବ ଜିଡିପିରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜି-୨୦ ଦେଶ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜି-୨୦ ସହ ସାମିଲ ଦେଶମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟର ୩ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ସମନ୍ବିତ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛୁ। ଏହାସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ବ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜି-୨୦ ଦେଶକୁ ମାନବ ଜୀବନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସମାଜର ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା କମ୍ କରିବା, WHOକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆତଙ୍କବାଦ ହେଉ କିମ୍ବା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଜଗତିକରଣ ଆମକୁ ଅନେକ ସ୍ତରରେ ବିଫଳ କରିଛି।

   Related Posts