Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରୁ ଆସିବେ ପ୍ରବାସୀ, ଆଗକୁ ଆହୁରି ବିଗିଡିବ ସ୍ଥିତି – ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ଅପ୍ରେଲ ଶେଷ କିମ୍ବା ମେ’ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ପିକ୍‌ରେ ରହିପାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ବୋମାମାଡ, ଛିଣ୍ଡିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ହାତ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ହରିଣ ମାଂସ ବୋଝେଇ ଅଟୋ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ତ୍ରିପୁରା ଯିବାବେଳେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୬ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ଗାଁ ସଟଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତିଲ ହେଲା ଚଳିତବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ଘୋଷଣା କଲେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠାରୁ ୫ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ପାଳନ ହେବ ଉତ୍ସବ, ଆଜିଠୁ ଟ୍ବିନସିଟିର ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ
  • ||

ହାଇକୋର୍ଟର ଫୁଲ୍ ବେଞ୍ଚ କଲେ ଏକ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି , ୧୩୬ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନୋଟିସ

15/10/2019 at 7:18 PM

କଟକ ୧୫।୧୦- ହାଇକୋର୍ଟର ଫୁଲ୍ ବେଞ୍ଚ ବା ଫୁଲ କୋର୍ଟ ଆଜି ଏକ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି । ମାମଲାରେ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ୧୩୬ ଟି ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଆଜି ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ, ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜବାବ୍ ଦାଖଲ କରିବାଲାଗି ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି ।

ବିଚାରପତି ବନାମ ଓକିଲ। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ। ଆଉ ସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଆଜି ହାଇକୋର୍ଟରେ ପ୍ରଥମଥର ବସିଛି ଫୁଲ୍‌ କୋର୍ଟ। ମାନେ ମୋଟ ୧୩ ବିଚାରପତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ ଏସ ଜାଭେରି। ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଥିବା କଲେଜିୟମ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ କରି ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଦାବି କରୁଛି। ଏହି ଦାବିକୁ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କିଛି ବାର୍‌ର ସଦସ୍ୟ ମାନେ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି।

ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ଦାଏର କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଉକ୍ତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟର ଫୁଲ ବେଞ୍ଚ । ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସମେତ ୧୪ଜଣ ବିରାଚପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ୧୩୬ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନୋଟିସ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅଛନ୍ତି  ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଗୃହ ସଚିବ , ଆଇନ ସଚିବଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ।

ତେଣେ ଆଇନ ବିଶାରଦ ମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଫୁଲ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଏବଂ କୌଣସି ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଇଛାଧୀନ ବ୍ୟାପାର , ତେଣୁ ତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାଇକୋର୍ଟର ରେଜିଷ୍ଟାର ଜୁଡିସିଆଲ ଏକ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ଦାଏର କଲେ, ଏବଂ ତାର ଆବଶ୍ୟକତା କଣ ଥିଲା ଏହା ହେଉଛି ଏକ ବିରାଟ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ।

କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ଯୁକ୍ତି ହେଲା ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ପାଇଁ ଅନବରତ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି। ଏବଂ କଲେଜିୟମ୍ ପଦ୍ଧତିରେ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ଓଡିଶାର ସ୍ବାର୍ଥ ସାଧନ ହେଇପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଏପ୍ରକାର ପନ୍ଥା ଆପଣେଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ, ତେବେ ଆଇନଜୀବୀ ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ,ସେମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାଲାଗି କେହି ବି ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅବଶ୍ୟ ଅତୀତରେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆଇନଜୀବୀ ମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।। ଏପରିକି ହାଇକୋର୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ମାସ ଯାଏଁ ଓକିଲ ମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଇ ନଥିଲେ, ତେବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟ ଯେଉଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି , ତାହା କି ପ୍ରକାର ରୂପ ନେବ ତା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ରହିଛି।  ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ।

   Related Posts