Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅସଲି ହେଲେ ମାଲ୍ ନକଲି, ବଜାରରେ ମିଳୁଛି ନକଲି ନଡିଆ ତେଲ: ପାମ୍ ଅଏଲ ଏବଂ ପାରାଫିନ ମିଶାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକୁଛନ୍ତି କଂପାନୀ

8/09/2019 at 5:27 PM

 ସାବଧାନ୍ । ରନ୍ଧା ତେଲ ଭଳି ଏବେ ବଜାରରେ ମିଳୁଛି ଅପମିଶ୍ରିତ ନଡିଆ ତେଲ । ଆପଣ ଯାହାକୁ ଅସଲି ତଥା ଶୁଦ୍ଧ ନଡିଆ ତେଲ ଭାବି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବାସ୍ତବରେ ଅସଲି ନୁହେଁ ବରଂ ନକଲି ତେଲ । ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା କି,  ଏହିସବୁ ତେଲରେ ତରଳ ପାରାଫିନ୍ ଏବଂ ପାମ କର୍ନେଲ ଅଏଲ ମିଶାଇ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି କିଛି କଂପାନୀ।

କୋଚ୍ଚି ଅଏଲ ଆସୋସିଏସନ (ସିଓଏମଏ)  ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ନିୟାମକ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କି,  ନଡିଆ ତେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଅନେକ  ନାମୀଦାମୀ କଂପାନୀମାନେ  ତେଲରେ ନଡିଆ ତେଲର ମାତ୍ରା ୨୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ବି କମ ଦେଉଛନ୍ତି ଆଉ ବାକି ଭାଗ ଅଂଶ ତେଲ ଅପମିଶ୍ରିତ ତେଲରୁ ହିଁ ଫୁଲ୍ କରାଯାଇଥାଏ ।ସିଓଏମଏ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ ତଥା ଏଫଏସଏସଆଇ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କେରଳ ବାହାରେ ଥିବା ଅନେକ ତେଲ କଂପାନୀଗୁଡିକ ନିଜର ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ କେରା କିମ୍ବା କେରଳ ଭଳି ଶଦ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି ଅପମିଶ୍ରିତ ତେଲ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ସଂଘ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

ସିଓଏମଏର ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ଏହି ଅପମିଶ୍ରିତ ତେଲର ବ୍ୟବହାର ମୁଖ୍ୟତଃ କେଶ ତେଲ ଏବଂ ବଡି ଲୋସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ତେଣୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇବା ସହ ଏଭଳି ତେଲ ବିକ୍ରି ଉପରେ ଅତିରୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଏଫଏସଏସଆଇକୁ କହିଛି କୋଚ୍ଚି ଅଏଲ ଆସୋସିଏସନ ।

   Related Posts