Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଫଳ ,ପନିପରିବା ଓ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ କମିଥାଏ ବ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଆଶଙ୍କା

14/03/2020 at 1:44 PM

ଶାକାହାରୀ ଆହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ। ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ଏହି ବିଶ୍ବାସ ରହିଆସିଥିବାବେଳେ ଏବେ ବିଜ୍ଞାନଭିତ୍ତିକ ଗବେଷଣାରେ ଆସିଛି ତାହା ସପକ୍ଷରେ କିଛି ଯୁକ୍ତି। ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରୋକ ସମ୍ଭାବନା କମିଯାଇଥାଏ | ୟୁରୋପିଆନ ହାର୍ଟ ଜର୍ଣ୍ଣାଲର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଘାତ ଜଡିତ | ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଫଳ, ପରିବା ଏବଂ ଦୁଗ୍ଦ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀର ପକ୍ଷେ ଲାଭଦାୟକ | ଏହା ଷ୍ଟ୍ରୋକ ସମ୍ଭାବନା କମ କରିଥାଏ |

୯ଟି ୟୁରୋପିଆନ ଦେଶର ୪ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ଇକ୍ୱେମିକ ନାମକ ବ୍ରେନ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଏବଂ ହେମେର୍ହେଜିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଫଳ, ପନିପରିବା,କ୍ଷୀର, ଦହି ଇତ୍ୟାଦି ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଇକ୍ୱେମିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ସମ୍ଭାବନ କମ ରହିଛି |

ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହେମେର୍ହେଜିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅଣ୍ଡା ସହ ଇକ୍ୱେମିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ଉଭୟ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଭିନ ଭିନ୍ନ ରହିଛି | ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଶରୀର ଉପରେ ଅଲଗା ପ୍ରକାରରେ ପଡିଥାଏ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ବା ମେଦ ବହୁଳତା ଅନ୍ୟତମ | କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ଲେବଲ ଏବଂ ମେଦ ବହୁଳତା ଅଲଗା ଭାବେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଯେନ ଅଥର ଟମି ଟଙ୍ଗ |

ଶିରା ପ୍ରଶିରାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଫଳରେ ଯେତେବେଳେ ହାର୍ଟ ବ୍ରେନକୁ ରକ୍ତ ସପ୍ଲାଏ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ ସେତେବେଳେ ଇକ୍ୱେମିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହୋଇଥାଏ |

ବ୍ରେନରେ କୌଣସି କାରଣବଶତଃ ରକ୍ତ ବାହାରି ଆଖପାଖ ବ୍ଲଡ଼ ସେଲକୁ ଡ୍ୟାମେଜ କରିଥାଏ ସେତେବେଳେ ହେମେର୍ହେଜିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହୋଇଥାଏ | ପାଖାପାଖି ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଇକ୍ୱେମିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ହେମେର୍ହେଜିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହୋଇଥାଏ | ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ |

୯ଟି ୟୁରୋପିଆନ ଦେଶ ଯଥା ଡେ଼ନମାର୍କ, ଜର୍ମାନୀ, ଗ୍ରୀସ, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନରୱେ, ସ୍ପେନ, ସ୍ୱିଡ଼େନ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୩୨୯ ଜଣ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା | 

ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିବା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସେମାନେ ଦେଇଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଡାଏଟ, ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ, ମେଡିକାଲ ହିଷ୍ଟ୍ରୀ ଏବଂ ସୋସିଓ-ଡେମୋଗ୍ରାଫିକ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାର ଯାଇଥିଲା | 

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୨୮୧ ଜଣଙ୍କୁ ଇକ୍ୱେମିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଏବଂ ୧୪୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ହେମେର୍ହେଜିକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥଲା |

   Related Posts