Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଶିବାଜୀ ଲଣ୍ଡନରୁ ଚାକିରି ଛାଡି କରୁଛନ୍ତି ଚାଷ କାମ -ଗ୍ରାମରେ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି ଉନ୍ନତ ଉପାୟରେ ଚାଷକାମ

26/12/2019 at 4:45 PM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ୨୬।୧୨ – ବିଦେଶରେ ମୋଟା ଅଙ୍କରେ ଚାକିରି ଛାଡି ଏବେ ଚାଷକାମକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି  ।  ଲଣ୍ଡନରୁ ଫେରି ଜନ୍ମମାଟିରେ ବିନା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାରରେ ଚାରି ଏକର ଜମିରେ  ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି  ଇକୋ ଭିଲେଜ  ।ଯେଉଁଠି ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ହେଉଛି ଶହେ ପ୍ରକାର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଚାଷ  । ନିଜେ କଥା କହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ,କି ଶୁଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ହେଲେ ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସିନ୍ଦୁରପୁର ଗାଁର ଶିବାଜୀ ପଣ୍ଡା ।

ଲଣ୍ଡନରୁ ଗାଁ । ଅଧ୍ୟାପକ ଚାକିରୀରୁ ଚାଷୀ । ବିଦେଶର ଚାକଚକ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିପାରି ନଥିଲା । ଗାଁର ସ୍ବଚ୍ଛ ପରିବେଶ, ଖେ।ଲା ପବନ ତାଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା ଜନ୍ମାମଟିକୁ । ଆମେ କହୁଛୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ସିନ୍ଦୁରପୁର ଗାଁର ଶିବାଜୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ କଥା । ଯିଏ କଥା କହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ  ।କି ଶୁଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ  ।ହେଲେ  ନିଜ କର୍ମ ବଳରେ ସମାଜକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଏକ ମହାନ ବାର୍ତ୍ତା । ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୁଗରେ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଇକୋ ଭିଲେଜ । ଜିଲ୍ଲାର ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ଣଣପୁର ଗାଁରେ  ୪ ଏକର ଜମିରେ ଗୋବର ଖତ ବ୍ୟବହାର କରି ଫଳାଇଛନ୍ତି ସୁନାର ଫସଲ । ଶିବାଜୀଙ୍କ ଇକୋ ଭିଲେଜ ବିଜୁଳି ଶକ୍ତି ପାଇଁ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡେନାହିଁ  ।  ସୌରଶକ୍ତି ଚାଳିତ ଘରୋଇ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଶହେ ପ୍ରକାର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା କରୁଛନ୍ତି ଶିବାଜୀ । 

ଶିବାଜୀ ସୁଦୂର ଇଂଲଣ୍ଡର ଲେଣ୍ଡ କେୟାର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ଅଧ୍ୟାପକ ଚାକରି କରୁଥିଲେ । ହେଲେ ବିଦେଶରେ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ପଡି ନିଜ ଗାଁରେ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ମନ ବଳାଇଥିଲେ । ଏହି ଇକୋ ଭିଲେଜରେ ସକାଳୁ  ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜେ କାମ କରନ୍ତି  । ଖାଲି ନିଜେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ତାହାନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଯୁବ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜୈବିକ ଚାଷ ବିଷୟରେ ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି  ।  ତା ସହିତ ବିନା ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ୫୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି  । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏଠାରେ ଏକ ଇଙ୍ଗିତ ଭାଷା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ମୂକ ବଧିର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଶିବାଜୀ ।

ଅଧ୍ୟାପକରୁ ସଫଳ ଉଦ୍ୟାନ ଚାଷୀ ପାଲଟି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଶିବାଜୀ ।

   Related Posts