Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଚାଲ : ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରେ ୪୫୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ

26/04/2020 at 8:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୪ : ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଭଳି ପରି ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି | ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହ ପ୍ରାୟ ୪୫୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର ୭୦୦ ଜଣ କୋଭିଡ -୧୯ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୬୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି |

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ନୂତନ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛି।

ଏପ୍ରିଲ ୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରେ ପ୍ରାୟ ୨୩୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ୨-3 ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ବଦଳିଛି ବୋଲି ଉପରୋକ୍ତ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି | ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୪୫୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଇବାର ୨୪୪, ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୧୨୯ ଏବଂ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୬୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଛନ୍ତି।

ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଆସିଛନ୍ତି |

ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୧୬ ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଟି ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ (ପୋକ), ଦୁଇଟି ପଞ୍ଜାବରେ, ପାକିସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଖାଇବର-ପାଖ୍ଟନଖୱା (କେପିକେ) ଅଞ୍ଚଳରେ ୩ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

PoK ରୁ ବାହାରୁଥିବା ୧୧ ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ମଧ୍ୟରୁ ସାତଟି ହେଉଛି ହାଇବ୍ରିଡ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ନିଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ଶିବିର ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଇବା ଏବଂ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ | କେପିକେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଦୁଇଟି ଶିବିର ଏବଂ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଗୋଟିଏ ଶିବିର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରେ ଉଭୟ ସଂଗଠନର ଗୋଟିଏ ଶିବିର ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି |

ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନର ଆଇଏସ୍ଆଇ ସଂସ୍ଥା ଶ୍ରୀନଗର ସେକ୍ଟର, ରଜୌରୀ-ପୁଞ୍ଚ ସେକ୍ଟର ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ ସେକ୍ଟରରେ ଥିବା ୮୬ ଟି ଲଞ୍ଚ୍ ପ୍ୟାଡ୍ କିମ୍ବା ଡିଚ୍ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିଛି।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଶ୍ମୀରରେ ଜିହାଦ ଜାରି ରଖିବା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ପାଖରେ ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ | ନଚେତ୍ ଜନସାଧାରଣ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବ୍ୟତୀତ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରାରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ଏକ ଏନଜିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଗରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅପରାଧ କୋର୍ଟ ସହ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

   Related Posts