Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ଚୁଟି ଏବଂ ତ୍ବଚାର ଔଜ୍ଜଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି : ତେବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି କୋଳି

18/02/2019 at 6:46 PM

ଯେତେବେଳେ କଥା ସୈାନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଉଠିଥାଏ ସେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କମ୍ ପରିଶ୍ରମ ପଡ଼ୁଥିବା ସହଜ ରାସ୍ତା ନିଜ ପାଇଁ ବାଛିଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିୟୁଟି ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ କସମେଟିକସର ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସହଜ ଲାଗୁଥିବା ଏହି ରାସ୍ତା ଆମ ତ୍ବଚା ଏବଂ ବାଳ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ କି? କେମିକାଲରୁ ହୋଇଥିବା ବିୟୁଟି ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ କସମେଟିକସ୍ ଆମ ବାଳ ଏବଂ ତ୍ବଚାର ଟେକ୍ସଚରକୁ ଖରାପ କରି ଆମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ।

ଆମେ ନିଜ ବାଳ ଏବଂ ତ୍ବଚା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍। କେତେକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଆମ ତ୍ବଚା ଏବଂ ବାଳ ପାଇଁ କ୍ରାନବେରୀ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ। ଏହାକୁ ନ ଖାଇ ଯଦି ତ୍ବଚା ଏବଂ ବାଳରେ ଏହା ଲଗାଗଲେ ମଧ୍ୟ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ଖରାରେ ଟ୍ୟାନ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା କଳା ପଡ଼ିଯାଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ବେସନରେ କ୍ରାନବେରୀ ଜୁସ୍ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଟ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଶୁଖିବା ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ନିଅନ୍ତୁ। କ୍ରାନବେରୀରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରିନଜେଣ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ତ୍ବଚା ପୁଣି ଥରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଚମକି ଥାଏ।

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ କିମ୍ବା କଳା ଦାଗ ଥିଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ଏବଂ ଲୁକକୁ ବରବାଦ କରି ଦେଇଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରାନବେରୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ କ୍ରାନବେରୀ ଜୁସକୁ ମୁହଁରେ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇପାରିବେ। କ୍ରାନବେରୀରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ସି ଯୋଗୁଁ ବ୍ରଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯଦି କ୍ରାନବେରୀ ଜୁସ୍ ମୁହଁରେ ଲଗାଇବେ ତେବେ ବ୍ରଣ ଏବଂ କଳା ଦାଗ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ।

 ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ,ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣରେ ଭରପୂର କ୍ରାନବେରୀ ମସ୍ତିଷ୍କର ଚର୍ମରେ କୁଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଜ୍ବଳନକୁ କମ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କର ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ। ଏଥି ପାଇଁ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ କ୍ରାନବାରୀର ଜୁସ୍ ମିଶାଇ ମସ୍ତିଷ୍କର ଚର୍ମରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦେବେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ବାଳରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ଆସିବ।   

  

   Related Posts