Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ସେତେବେଳେ ଇଂରେଜଙ୍କ ଲାଠି ଖାଇ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଝାସ ଦେଇଥିଲେ , ଏବେ ପୁଅ ବହୁ ମାଡମାରି ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଲେ, ଖାଇବା ପିଇବା ନ ଦେଇ ଘରୁ ତଡି ଦେଲେ

22/01/2019 at 7:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨|୧: ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୨ ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି । ସ୍ବାଧିନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଝାସ ଦେଇ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ଏହି ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଏବେବି ଅବହେଳିତ । କେତେବେଳେ ସମାଜ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ନିଜ ପରିବାର ଦ୍ବାରା । ଏମିତି ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଏବେ ପରିବାର ଦ୍ବାରା ଅବହେଳିତ ହୋଇି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରାଜରାସ୍ତାରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି ।

ଏ ହେଉଛି ଜଣେ ବୁଢା ବାପା ଓ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ କଥା । ପୁଅ ବହୁ ତାଙ୍କୁ ମାଡମାରି ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଲେ । ଖାଇବା ପିଇବା ନ ଦେଇ ଘରୁ ତଡି ଦେଲେ । ପରିଣତ ବୟସରେ ଏବେ ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତାରେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିଛନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ରାଜ କିଶୋର ମହାନ୍ତି । ଘର କାକଟପୁର କୁଣ୍ଡଳୀ ଗାଁରେ । ରାଜକିଶୋର ଦିନେ ଭାରତର ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଝାସଦେଇଥିଲେ । ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେଇ ଇଂରେଜଙ୍କ ଠାରୁ ଲାଠି ମାଡ ଖାଇଥିଲେ । ଆଉ ଏବେ ପରିଣତ ବୟସରେ ପୁଅ ବୋହୁ ଲାଠି ମାଡ ଦେଉଛନ୍ତି । ସବୁ ସଂଗ୍ରାମ ଏବେ ହାରି ଯାଇଛି ନିଜ ପରିବାର ପାଖରେ ।

ରାଜ କିଶୋରଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି । ଘରେ ଦୁଇ ପୁଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ । ରାଜକିଶୋର ପାଉଥିବା ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭତ୍ତା ଉପରେ ପୁଅଙ୍କ ଆଖି । ସେଥିପାଇଁ ସକାଳୁ ଭୁବନେଶ୍ବର କଳ୍ପନା ଛକରେ ଆଣି ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ପୁଅ । ସେହି ଛକରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି ।

ସେତେବେଳର ଏମ୍‌ଏ, ବିଇଡି କରିଥିବା ରାଜକିଶୋର ନିମାପଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଗଢିଛନ୍ତି ଅନେକ ସ୍କୁଲ୍‌ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାର ଦୀପରେ ଆଲୋକିତ କରିଥିବା ରାଜକିଶୋରଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଯେପରି କୁଶିକ୍ଷାର ଅନ୍ଧାର ଭିତରେ ରହିଯାଇଛନ୍ତି ।…..

   Related Posts