Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

ଏବେବି କାର୍ଡ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ, ଅନେକ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚଞ୍ଚକତା କରି କାର୍ଡ଼ ହାତେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

30/08/2019 at 4:45 PM

ଭଦ୍ରକ ୩୦|୮: ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ୮୧ହଜାର ୨ଶହ ୬୩ଜଣ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଡ଼ ପାଇଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫ହଜାର ୭୫ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା । ଏବେ ବି ଅନେକ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଡ଼ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଅଯୋଗ୍ୟ ଚଞ୍ଚକତା କରି କାର୍ଡ଼ ହାତେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଯାହାର ଉପଯୁକ୍ତ ତଦନ୍ତ ହେଲେ ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ  ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରନ୍ତା ।

ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ । ହେଲେ ଏମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ମିଳିନି ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଡ଼ ।  ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଡ଼ ପାଇଥିବା ୮୧ହଜାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିତରେ ଏମାନଙ୍କ ନାଁ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ କାର୍ଡ଼ ମିଳୁନି, ହେଲେ କିଛି ଅଯୋଗ୍ୟ ଚଞ୍ଚକତା କରି କାର୍ଡ଼ ହାତେଇ ନେଇଛନ୍ତି ।

କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା କାଳିଆ ଯୋଜନା, ଏବଂ ଗରିବ ଗୁରୁବାଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ରାସନ କାର୍ଡ଼ ଯୋଜନା ଭଳି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ  ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଯୋଜନାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ କାର୍ଡ଼ ହାତେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଏସବୁକୁ ଯାଂଚ କରାଗଲେ ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରନ୍ତା ବୋଲି ଅନେକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ।

ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୨୭କୋଟି ୭୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରକୃତ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଯାଇଛି ନା’ କେହି ଅଯୋଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ସଂଦେହ ରହିଛି ।

   Related Posts