Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଆକ୍ସନର ଇଫେକ୍ଟ : ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ନିରବ ମୋଦି, ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ୯,୩୭୧କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ସରକାରୀ ଖାତାକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର

23/06/2021 at 2:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୬ : ଭାରତର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସ୍କାମ ମାମଲାରେ ସରକାରୀ ଆକ୍ସନର ପଡିଛି ଇଫେକ୍ଟ । ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ନିରବ ମୋଦି ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଚାବୁକର ପଡିଛି ଏଇ ପ୍ରଭାବ । ଏହି ପଳାତକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ୯,୩୭୧କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହୋଇଛି ଟ୍ରାନ୍ସଫର ।

ଇଡି କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ପଳାତକ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ନିରବ ମୋଦି ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ୯,୩୭୧କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଠକେଇ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଏପରି କରାଯାଇଛି । ଇଡି କହିଛି ଯେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଏବଂ ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ପିଏମଏଲଏ ଅଧୀନରେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ସେୟାର ବିକ୍ରି ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ୪୦ପ୍ରତିଶତ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଡି କେବଳ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା, ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ମାମଲାରେ PMLA ଅଧୀନରେ ୧୮,୧୭୦,.୦୨କୋଟି ଟଙ୍କା (ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମୋଟ କ୍ଷତିର ୮୦.୪୫%) ସଂଲଗ୍ନ କରିନାହାଁନ୍ତି । ବରଂ ୯୩୭୧.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ କରିଛି । ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନବି) କୁ ୧୩,୫୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ନିରବ ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନର ଏକ ଜେଲରେ ଥିବାବେଳେ ମେହୁଲ ଚୋକସି ଡୋମିନିକାର ଏକ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ (ସିବିଆଇ) ଉଭୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

ଏଥିସହ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଏବଂ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହାର ଖରାପ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଜଡିତ ଅଛି । କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ମାଲିକ ତଥା ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା,ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ରେ ଗିରଫ ହେବା ପରଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ୱାରେଣ୍ଟରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

   Related Posts