Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୁଧବାର ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ଦିନକିଆ ସିରିଜ୍
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସର ବଡ ଘୋଷଣା, ଠିକ୍ ସମୟରେ ଭାରତକୁ ମିଳିଯିବ ଅର୍ଡର

24/05/2020 at 6:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୫: ଭାରତର ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ କିଣା ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ରବିବାର ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଭାରତକୁ ଅର୍ଡର ମୁତାବକ ନିୟମିତ ସମୟରେ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ମିଳିଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏମାନୁୟେଲ ଲେନାଇନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୩୬ଟି ବିମାନ ଲାଗି ଭାରତ ରାଜିନାମା କରିଛି। ନିୟମିତ ଅନ୍ତରାଳରେ ଭାରତକୁ ଏହି ସବୁ ବିମାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ବେଳକୁ ଭାରତକୁ ତାର ଆବଶ୍ୟକତା ମୁତାବକ ବିମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏଥିରେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଭାରତକୁ ୪ଟି ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ମିଳିଯିବ ବୋଲି ସେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ୪ଟି ରାଫେଲ ମିଳିଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ୨ ମାସ ଲାଗି ସ୍ଥଗିତ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧବିମାନରୁ ୩ଟି ଟୁ ସିଟର ଟ୍ରେନର ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଓ ଗୋଟିଏ ସିଙ୍ଗଲ ସିଟର ଫାଇଟର ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଆସିବ। ଏହି ସବୁ ବିମାନ ପଞ୍ଜାବର ଅମ୍ବାଲାସ୍ଥିତ ବାୟୁସେନା ଘାଟିରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଅମ୍ବାଲା ବାୟୁସେନା ଘାଟିକୁ ବିମାନ ସବୁ  ଆସି ସାରିଥିବେ। ଏହି ସବୁ ବିମାନ ଆରବି ସିରିଜର ହେବ ଓ ଏଥିପାଇଁ ଉଡାଣ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ରାଫେଲର ପ୍ରଥମ ବିମାନକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ୧୭ ଗୋଲ୍ଡେନ ଏରୋଜର କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସର ଉଡାଇବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts