Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଦିଦିଙ୍କୁ ଚେକ୍ ଦେବାକୁ ମୋଦିଙ୍କ ରଣନୀତି, କ୍ୟାବିନେଟରେ ବଙ୍ଗର ୪ ମନ୍ତ୍ରୀ

8/07/2021 at 10:30 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୭ : ମୋଦି ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ବଙ୍ଗଳାର ୪ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ଚାନ୍ସ । ଯାଗାକି ପରୋକ୍ଷରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୨୦୨୪ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିୟୋ ଏବଂ ଦେବଶ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ଦାୟି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରୁ ସେ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଚାରିଟି ନୂଆ ଚେହେରା ନେଇ ବିଜେପିର ଦୃଢ଼ତା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସୁଭାଷ ସରକାର, ଶାନ୍ତନୁ ଠାକୁର, ଜନ୍ ବାର୍ଲା ଏବଂ ନିଶିଥ ପ୍ରେମାନିକଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି । ଦେବଶ୍ରୀଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଇଗଞ୍ଜରେ ବିଜେପି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନାହିଁ । ଏଥିସହ ବାବୁଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ବିଜୟୀ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ।

ଏଥିସହ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସେ ଦଳର କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପିର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମୀକରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ୟାବିନେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ମୋଦି ସରକାରରେ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଶାନ୍ତନୁ ଠାକୁରଙ୍କ ବୟସ ମାତ୍ର ୩୮ ବର୍ଷ । ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୋଗୋନ୍ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ ।

ସେ ମାଟୁଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମାଟୁଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିଜେପିକୁ ଅତୁଳନୀୟ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲା । ତେଣୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତା ଭାବରେ ଶାନ୍ତନୁ ଠାକୁର କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓପନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଇଂରାଜୀରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆତିଥ୍ୟ ପରିଚାଳନାରେ ଏକ ଡିପ୍ଲୋମା ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

ବଙ୍ଗର ଡଃ ସୁଭାଷ ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଙ୍କୁରା ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ। । ସେ ଜଣେ ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ AIIMS (କଲ୍ୟାଣୀ) ର ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ (ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ) । ସେ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ କୋଲକାତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମବିବିଏସ୍ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ୬୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସରକାର ମେଦିନୀପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts