Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ଦୁଇ ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ୫ ଦିନ ପରେ ମିଳିଳା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶରୀରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇ ପଡିଛି ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଠାକୁରପଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୨୦ରୁ ବଦଳିବ ପାଗ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ୪ଟି ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ଗଛ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରେ କ’ଣ ରହିଛି ଖାସ୍

4/09/2020 at 10:56 AM

ଘର ଭିତରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ପବନ ଏବଂ ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ ଲୋକେ ଇଣ୍ଡୋର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ କେତେ ​‌କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦେଇଥାନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଗଛ ନେଇ ଆସିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଗଛଠାରୁ ଅଧିକ ଦାମର ଗଛ ବୋଧହୁଏ କେହି କିଣିନଥିବେ। ଏହି ୪ଟି ପତ୍ରର ଇଣ୍ଡୋର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁର୍ଲଭ ଗଛ। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହା ଦାମରେ ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଏହାକୁ ୮୧୫୦ ୟୁଏସ୍ ଡଲାରରେ କିଣିଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୫୯୮,୮୫୩ଟଙ୍କା। ଏହି ଗଛର ନାଁ Variegated Rhaphidophora Tetrasperma. ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ Philodendron Minima ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏଥିରେ ସବୁଜ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ୪ଟି ପତ୍ର ରହିଥାଏ।

ସାଧାରଣତଃ ଭେରିଗେଟେଡ ମିନିମାକୁ ୧୪ସେଣ୍ଟିମିଟରର କଳା ଟବରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଗଛକୁ ଟ୍ରେଡ ମି ନାମକ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି କରିଛି।

ଏହି କମ୍ପାନୀର ଓ୍ବେବସାଇଟ ୨୦୧୫ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠୁ ଏହି ଗଛର ବିକ୍ରି ଏହି ସାଇଟରେ ବଢ଼ି ୨୫୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭେରିଗେଟେଡ ମିନିମାକୁ ୧୬୦୦ଥର ତାଙ୍କ ସାଇଟରେ ଖୋଜାଯାଇଛି।

 ଏହି ଗଛର ଚାହିଦା ଆମେରିକା,କାନାଡ଼ା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ଗଛକୁ କିଣୁଥିବା ଲୋକେ ଛୁଆ ଭଳି ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି।

   Related Posts