Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଓ୍ୱାଦ ପ୍ରଭାବ : ମାଡି ଆସିବ ସମୁଦ୍ର, ଉଠିବ ବଡ ଜୁଆର
  • ||

୨୦୦ ଦିନ ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଲେ ୪ ମହାକାଶଚାରୀ, ରକେଟରେ ଡାଏପର ପିନ୍ଧି କରିଥିଲେ ଯାତ୍ରା

9/11/2021 at 12:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧: ୨୦୦ ଦିନ ପରେ ମହାକାଶରୁ ଫେରିଲେ ୪ ମହାକାଶଚାରୀ । ସୋମବାର ରାତିରେ ଚାରିଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ କ୍ରୁର ସମସ୍ତ ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଛାଡିବାର ଆଠ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିରାପଦରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ନାସା ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଫେରସ୍ତକୁ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଫ୍ଲୋରିଡା ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ବହୁଥିଲା । ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।
ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ
୨୦୦ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାସାର ସଚିନ କ୍ରାଇମ୍ବୁ, ମେଗାନ୍ ମାକାଥର୍, ଜାପାନର ଆକିହିକୋ ହୋଶାଇଡ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ଥୋମାସ୍ ପେସ୍କେଟ୍ ଅଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ସକାଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା, କିନ୍ତୁ ଖରାପ ପାଗ ହେତୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ।
ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା ଶୌଚାଳୟ, ଡାଏପର ପିନ୍ଧି ଯାତ୍ରା
ମହାକାଶରୁ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା । ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ରକେଟର ଶୌଚାଳୟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଛାଡିବା ପରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଡାଏପର ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ନାସାର ମହାକାଶଚାରୀ ମେଗାନ୍ ମାକାଥର୍ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟ ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯିବେ
ଚାରି ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିଛି । ଏହି ଚାରିଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସରୁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ପଠାଯିବ । ଏହି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଖରାପ ପାଗ ଏବଂ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିବାରୁ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପଠାଯିବ । ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬ ମାସ ଧରି ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ରହିବେ ।

   Related Posts