Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୩ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପରେ ଗଦାଗଦା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ରବିବାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି
  • ||

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକି ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ହେବେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ

17/03/2019 at 2:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭|୩ : ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ମନୋୟନ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକି ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ହେବେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ । ଏନେଇ କାଲି ବିଧିବଦ୍ଧଭାବେ ଘୋଷଣା ହେବ । ଏଥିସହିତ ୮ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଚୟନ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ହେବ । ୨୦୧୪ରେ ଲୋକପାଳ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ମୋଦି ସରକାର ଏଯାଏଁ କାହାରିକୁ ଲୋକପାଳଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିନଥିଲେ । 

ଏନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏନଜିଓ କମନ କଜ୍ ଏକ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଏବେ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରୁଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ମୋଦି ସରକାର କେବେ ଲୋକପାଳ ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ଚୂଡାନ୍ତ କରିବେ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ବିଚାରପତି ପି ସି ଘୋଷ ଏବେ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୩ରୁ ୨୭ ମଇ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜଷ୍ଟିସ ଘୋଷ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି, କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts