Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏନୋସ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ୍, ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମନା

23/04/2020 at 12:21 PM

ରାଞ୍ଚି ୨୩।୪: ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏନୋସ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଇଡି କୋର୍ଟ ୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଶୁଣାଣି ପରେ ଇଡି କୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏନୋସ ଏକ୍କା ୨୦ କୋଟି ୩୧ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେରଫେର ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ୪ଥର ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିଲା ।

ଏହି ମାମଲାରେ ୨୦୦୯ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଇନୋସ ଇକ୍କାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଡି ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଇଡି କୋର୍ଟରେ ୫୬ ଜଣ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷାରେ ୭୧ ସାକ୍ଷୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨୫ରେ ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ତାଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମନା କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେନନ୍ ଏକ୍କା ଏବଂ ଏହି ମାମଲାରେ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୭-୭ ବର୍ଷ ଏବଂ ୫୦-୫୦ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନୋସ ଏକ୍କା, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେନନ୍ ଏକ୍କାଙ୍କ ସମେତ ପରିବାରର ୫ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ରାଞ୍ଚିର ହୋଟୱାର ଜେଲରେ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ପାରା ଶିକ୍ଷକ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଏନୋସ ଏକ୍କା ଆଗରୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts