Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୀନରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନାର ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ, ବେଜିଂ ସହ ୧୫ ସହରରେ ଆତଙ୍କ, ଉଡାଣ ବାତିଲ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୭୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ? ଡ୍ରାଗନ ସହ ୧୨ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି
  • ||
  • ବାଂଶପାଳ : ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା ଦନ୍ତା, କାନ୍ଥ ପଡି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଅଲୋଡା ହେଲା ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ରାସ୍ତା କଡକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ୨ ଚାଳକ : ମେଡିକାଲରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଟକ : ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୧୦ହଜାର ଜରିମନା : ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦେବେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSSC ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଏସ୍ : ଜବତ ହେଲାଣି ନଗଦ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ଫ୍ଲାଟ୍ ଆଉ ପ୍ଲଟ୍
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚିଙ୍ଗୁଡି ବନ୍ଧରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୬ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବଦଳିଲା ନିୟମ : ୬୩,୩୦୩ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପାଇବେ ପଦୋନ୍ନତି, ରେସିଡେନ୍ସି ପିରିୟଡ୍ କମାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||

ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ଗୁଗୁଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ଉବେରରେ ଚାକିରୀ ପାଇଗଲେ, ଆଉ ଏବେ ଗଲେ ଜେଲ୍

5/08/2020 at 3:19 PM

ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ୫।୮: ଉବରରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗୁଲର ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ କାର୍ ୟୁନିଟର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୧୮ ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଆମେରିକାର ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ୱିଲିୟମ୍ ଆଲସୁପ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆନ୍ଥୋନୀ ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ସବୁଠୁ ବଡ ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରୀ ଭଳି ପରାଧ କରିଛି ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୬ରେ ଫାର୍ମ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଲାପଟପ୍ ରେ ୧୪,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁଗୁଲ୍ ଫାଇଲ୍ ଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ଉବରର ଡକାୟତି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ୨୦୧୭ରେ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଦେବାଳିଆ ନେଇ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କାରଣ ସେ ଗୁଗୁଲର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ଆଲଫାବେଟର ୧୭୯ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର (୧୩୬ ମିଟର) ଋଣ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କରିଥାଏ ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ କାର୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୱେମୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରେ ୧୨ ମାସ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ଆଶା କରୁଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ନିମୋନିଆ ଥିଲା ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଜଜ୍ ଅଲସୁପ କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ତାଙ୍କ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗକାରୀ ୨୭ ମାସର ଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ ଟ୍ରକ୍ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରୋଟୋ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସାଢେ ତିନି ବର୍ଷର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ଆଉ ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତାର ଆରମ୍ଭ ।

ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଉବେର ଆଲଫାବେଟ୍ ଉପରେ ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛି । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି ।

ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଉବରକୁ ୪.୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ପୂର୍ବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଅଟ୍ଟୋ ଅଧିଗ୍ରହଣରୁ ଆସିଛି ।

   Related Posts