Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ବ୍ରିଲିଆଣ୍ଟ ଗୁଗୁଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ଉବେରରେ ଚାକିରୀ ପାଇଗଲେ, ଆଉ ଏବେ ଗଲେ ଜେଲ୍

5/08/2020 at 3:19 PM

ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ୫।୮: ଉବରରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗୁଲର ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ କାର୍ ୟୁନିଟର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୧୮ ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଆମେରିକାର ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ୱିଲିୟମ୍ ଆଲସୁପ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆନ୍ଥୋନୀ ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ସବୁଠୁ ବଡ ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରୀ ଭଳି ପରାଧ କରିଛି ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୬ରେ ଫାର୍ମ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଲାପଟପ୍ ରେ ୧୪,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁଗୁଲ୍ ଫାଇଲ୍ ଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ଉବରର ଡକାୟତି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ୨୦୧୭ରେ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଦେବାଳିଆ ନେଇ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କାରଣ ସେ ଗୁଗୁଲର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ଆଲଫାବେଟର ୧୭୯ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର (୧୩୬ ମିଟର) ଋଣ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କରିଥାଏ ।

ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ କାର୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୱେମୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରେ ୧୨ ମାସ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ଆଶା କରୁଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ନିମୋନିଆ ଥିଲା ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଜଜ୍ ଅଲସୁପ କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ତାଙ୍କ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗକାରୀ ୨୭ ମାସର ଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ ଟ୍ରକ୍ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରୋଟୋ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସାଢେ ତିନି ବର୍ଷର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ଆଉ ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତାର ଆରମ୍ଭ ।

ବାଣିଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଉବେର ଆଲଫାବେଟ୍ ଉପରେ ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛି । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି ।

ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଲେୱାଣ୍ଡୋସ୍କି ଉବରକୁ ୪.୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ପୂର୍ବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଅଟ୍ଟୋ ଅଧିଗ୍ରହଣରୁ ଆସିଛି ।

   Related Posts