Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଦାବି: ମୁଁ ମହାକାଶ ଯିବି, ଦୟାକରି ମୋତେ ସାହାଯ୍ୟ କର

3/12/2021 at 10:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୧୨: ମହାକାଶରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାରେ ଆମାଜନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି । ବେଜୋସ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ତାଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ରକେଟରେ ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ସ୍ପେସ୍ ସୀମାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ୍ ବିତାଇବା ପରେ, ତାଙ୍କ ଯାନ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଥିଲା । ଜେଫ୍ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ଭାଇ ମାର୍କ ବେଜୋସ୍, ୱାଲି ଫଙ୍କ୍ ଏବଂ ଅଲିଭର ଡେମନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯାତ୍ରାର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ।

ତେବେ ଇଂଲଣ୍ଡର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖନ୍ତି । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶକୁ ଯିବା ପରେ ହିଁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବେ ଯେ ପୃଥିବୀ ଗୋଲାକାର ଅଟେ କି ନାହିଁ । ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଯେ ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ମହାକାଶକୁ ଯିବି କିମ୍ବା ଲୋକମାନେ ମହାକାଶରୁ ଆମ ପାଖକୁ ଆସିବେ କି ନାହିଁ ।

ପୃଥିବୀର ସହ କାହାଣୀ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇରହିଛି । ମୁଁ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରି କହିଥିଲି । ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ପୃଥିବୀ ସମତଳ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମହାକାଶକୁ ଯାଇ ନାହିଁ । ମୁଁ ଏହାକୁ ଗୋଲାକାର ବୋଲି ଦେଖି ନାହିଁ । ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର କଥା ହେଉଛି ମୁଁ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଏବଂ ମୁଁ ଲୋକଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁଛି । ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ ଏହା ନିଜେ ଦେଖି ନାହିଁ, ତେବେ ମୁଁ ୧୦୦% ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବି ନାହିଁ । ବଲ୍ ଆପଣଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଅଛି, ବେଜୋସ୍ କିମ୍ବା ଆପଣ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି ।”

ପୃଥିବୀ ପ୍ରକୃତରେ ସମତଳ କି ? ୪୩ ବର୍ଷୀୟ ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ୍, ୧୯୯୮ରେ ତାଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୦ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ସେ ବକ୍ସିଂରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପାଞ୍ଚଟି ଶତକ ଏବଂ ୨୬ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହିତ ହାରାହାରି ୩୧.୭୭ରେ ୭୯ ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ୩୮୪୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ବୋଲିଂ ବେଳେ ଫ୍ଲିଣ୍ଟଅଫ୍ ହାରାହାରି ୩୨.୭୮ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୨୨୬ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

   Related Posts