Wednesday, November 13, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ ଖବର ନାହିଁ, ଘର ଘର ବୁଲି ସାପ ଧରୁଥିବା ଲୋକେ ସାପ ଧରିବା ପରେ କଣ କରନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

ବାଲେଶ୍ବର୬|୧୧: ଘରେ ସାପ ପଶିଛି କହିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । କ’ଣ କରିବେ, କେମିତି ସାପକୁ ବାହାର କରିବେ କିଛି ବୁଦ୍ଧିବାଟ ଦେଖାଯାଏନି । ଏମିତିରେ କେବଳ କିଛି ସାପ ଧରାଳିଙ୍କ ଉପରେ ହିଁ ଭରସା କରିବାକୁ ପଡ଼େ । ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜି ଡାକି ସାପଟିକୁ ଘରୁ ବାହାର ନକଲା ଯାଏ ମନ ଥୟ ଧରେନି । ସେମାନେ ଆସନ୍ତି  ସାହସର ସହ ସାପଟିକୁ ଧରି ମୁଣାରେ କି ଡବାରେ ପୁରାଇ ନେଇଯାଆନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନେ ଧରିନେଇଥିବା ସେଇ ବିଷଧର ସାପକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ନ୍ତି ନା’ ଆଉ କେଉଁଠି ? ଚାଲନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଖୋଜିବା ଏଇ ରିପୋର୍ଟରେ । …..

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ରେସ୍‌ରେ ସାପ ପଶିଲା ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲପ୍‌ ଲାଇନ୍‌କୁ ଡାକ । ସରକାରୀ ଅଫିସରେ ସାପ ପଶିଲା ସାପ ଧରାଳିଙ୍କୁ ଖୋଜ । ଘର –ଦୋକାନ ଯୋଉଠି ବି ସାପ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ କୋଉଠି ସାପ ଧରାଳି ଅଛନ୍ତି ଖୋଜନ୍ତି । ଆଉ ସାପ ଧରାଳି ପହଞ୍ଚି ସାପଟିକୁ ସାହସର ସହିତ ଧରି ଡବା କି ମୁଣାରେ ପୁରାଇ ନେଇଗଲେ ଯାଇ ସମସ୍ତେ ଶାନ୍ତି । ଏମିତି ଅନେକ ସାପ ଧରାଳି ଅଛନ୍ତି ସାପ ଧରିବା ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପେଶା ନୁହେଁ କେବଳ ସଉକ୍‌ । ସାପ ଧରି ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଉପକାର ତ କରନ୍ତି, ତା’ ସହିତ ସାପର ଜୀବନ ବି ରକ୍ଷା କରନ୍ତି । ହେଲେ ସାପଟିକୁ ଧରିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଛାଡ଼ନ୍ତି କୋଉଠି । ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ଅନେକଙ୍କ ଧାରଣା । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ସେମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ଦେଖନ୍ତୁ ।

ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବ, ଯଦି ଏମିତି କିଛି ଲୋକ ବୁଲି ବୁଲି ସାପ ଧରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ କରୁଛନ୍ତି କ’ଣ ?  ଆମେ ଯଦି ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା କଥା ଦେଖିବା ତାହେଲେ ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ ସାପ ଧରିବାକୁ କୌଣସି ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଯଦି କେହି ଏ ବାବଦରେ ସହାୟତା ମାଗେ, ତାହେଲେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କିଛି ସାପଧରାଳିଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ସାପ ଧରିବାକୁ ଏଇ ସାପ ଧରାଳିମାନଙ୍କୁ ନା କୌଣସି ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳେ, ନା ସାପକୁ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ିବାକୁ । ସବୁବେଳେ ନିଜ ହାତରୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସେମାନେ ଦୂରବାଟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯିବେ ବା କାହିଁକି । ସେଥିପାଇଁ ଆଖପାଖ ବଣ ଜଙ୍ଗଲ ଦେଖି ସାପଟିକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଧରୁଥିବା ସାପକୁ ବିକ୍ରି କରି କେହେ ଯେ, ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁନଥିବା ତାହା ମଧ୍ୟ କହିବା ମୁସ୍କିଲ ।

15510 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର