Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାର ଉପରେ ପଡିଲା ବିଦେଶୀ ବଜାର ପ୍ରଭାବ, ୦.୨୬ ପଏଣ୍ଟ ଖସିଲା SENSEX

31/07/2020 at 5:08 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୩୧।୭ : ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି ସେୟାର ବଜାର ଏବେ ବିକ୍ରି ମାନସିକତାରେ ଫଶି ଯାଇଛି। ବଜାର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକେ ସେୟାର ବିକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହେଲାଣି। ଏଣୁ ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷ କାରବାର ଦିନରେ ଜାତୀୟ ସୂଚକାଙ୍କ ସେନସେକ୍ସ ୦.୨୬ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ସହ ୧୧,୦୭୩.୪୫ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି।

ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ  ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ୧୨୯.୧୮ ଅର୍ଥାତ ୦.୩୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ  ୩୭,୬୦୬.୮୯ ସ୍ତରକୁ ଖସିଆସିଛି। ଏଥିରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ସବୁଠୁ ବଡ ଲୁଜର ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳୁଛି। ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟରେ ନିବେଶକଙ୍କ ମୁନାଫା ଅସୁଲି ଲାଗି ସେୟାରରେ ୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଶୁକ୍ରବାର କରାବାର ଶେଷ ବେଳକୁ ଟପ୍ ଲୁଜର ସୂଚୀରେ ରିଲାଏନ୍ସ ବ୍ୟତୀତ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏସିଆନ ପେଣ୍ଟସ୍, କୋଟକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ବଜାଜ ଅଟୋ ଆଦି କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସନଫାର୍ମା, ଏମଏଣ୍ଡଏମ, ଏଚସିଏଲ ଓ ଏକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଦି ସେୟାର ହ୍ରାସ ବଜାରରେ ବି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହ କରାବାର ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ଜିଡିପିରେ ହ୍ରାସ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏପରି ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ବ୍ୟାବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ଟୋକିଓ, ସିଓଲ ଆଦି ବଜାର ଲାଲ ସଙ୍କେତରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସାଂଘାଇ ସେୟାର ବଜାର ଲାଭରେ କାରବାର  କରି ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେହିପରି ୟୁରୋପୀୟ ସେୟାର ବଜାର ମଧ୍ୟ ଲାଭରେ କାରବାର କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts