Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଗହମ ବଦଳରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଅଟାରେ ତିଆରି ରୁଟି

19/07/2021 at 7:47 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୦୭ : ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ଚକ୍କରରେ କିଛି ଲୋକେ ଭୋଜନରୁ ରୁଟିକୁ ବାଦ ପକାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। କାରଣ ଲୋକେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଗହମ ଅଟାରୁ ଓଜନ ବଢ଼ିଯିବ। ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ କମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୁଟି ଛାଡିବା ଦରକାର ନାହିଁ, ଅଟା ବଦଳାଇବା ଦରକାର। ଓଜନ କମ କରିବାକୁ ଗହମ ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଯେପରିକି ବାଜରା, ମଲ୍ଟି ଗ୍ରେନ, ଚୋକଡ ଅଟା, ମାଣ୍ଡିଆ ଅଟା ଇତ୍ୟାଦି। ଏହିସବୁ ଶସ୍ୟରେ ତିଆରି ରୁଟି ଖାଇଲେ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ।

ବାଜରା ରୁଟି- ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ବାଜରା ରୁଟି ସାମିଲ କରିପାରିବେ। ଏଥିରେ ୯୭ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ ଏବଂ ଖାଇବାର ବହୁତ ସମୟ ଯାଏଁ ଭୋକ ଅନୁଭବ ହୁଏନାହିଁ। ବାଜରା ରୁଟି ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବାଜରା ରୁଟିରେ ଫାଇବର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ଥର ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ। ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମିଯାଏ ଏବଂ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢିଥାଏ।

ମଲ୍ଟିଗ୍ରେନ୍ ରୁଟି- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟ ପ୍ରତି ସଚେତନ ଥିବା ଲୋକେ ଆଜିକାଲି ଗହମ ବଦଳରେ ମଲ୍ଟିଗ୍ରେନ୍ ଅଟା ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ ମିଶିଥାଏ। ମଲ୍ଟିଗ୍ରେନ୍ ଅଟାରେ ବୁଟ ଅଟା ମଧ୍ୟ ମିଶାଯାଏ ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ନିଜର ଦୈନିକ ଗହମରେ ବୁଟ ଅଟା ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ। ଏହା ଅଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ମଧ୍ୟ।

ଚୋକଡ ଅଟା – ଗହମ ଅଟାରେ ବହୁତ ଚୋକଡ ଥାଏ। ଗହମ ଚୋପାରୁ ଚୋକଡ ତିଆରି ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଅଟାକୁ ଭଲ ଭାବେ ପେସାନ୍ତି ଓ ତାକୁ ଛାଣି କିମ୍ବା ଚଲେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଛାଣିବା ପରେ ଚୋକଡ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ପତଳା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଚୋକଡ ଅଟାର ରୁଟି ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଚୋକଡ ରୁଟି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବର ଥାଏ ଯାହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ। ଏହି ଅଟାରେରେ ପୋଟାସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଏବଂ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଥାଏ। ଏହି ଅଟା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବା ଛଡା ହୃଦ୍ ରୋଗ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ।

ବାର୍ଲି – ମେଦବହୁଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଗହମ ବଦଳରେ ବାର୍ଲିରେ ତିଆରି ରୁଟି ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଏଥିପାଇଁ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମ ଚଣା ଏବଂ ୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ବାର୍ଲି ଅନୁପାତ କରି ଏହାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଅଟାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୋଟି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜମା ହେବ ଏବଂ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇବ।

   Related Posts