Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ବିଶ୍ଵରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସାଉଦି ଆରବରୁ ଜାପାନକୁ ହେଉଛି ନୀଳ ଆମୋନିଆର ପ୍ରଥମ ପରିବହନ, ବିନା କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନରେ ହେବ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ

28/09/2020 at 3:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୯:  ବିଶ୍ଵରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନୀଳ ଆମୋନିଆର ପ୍ରଥମ ପରିବହନ ସାଉଦି ଆରବରୁ ଜାପାନ ହେଉଛି। ଏହାର ଉପଯୋଗ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ  ବିନା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

ରବିବାର ସାଉଦି ଆରାମକ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ, ଏହି ଇନ୍ଧନର ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନକୁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବା ପରେ ଆମୋନିଆରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ଜାପାନକୁ ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ୪୦ ଟନ ନୀଳ ଆମୋନିଆ ମିଳିବ ବୋଲି ସାଉଦି ଆରାମକ କହିଛି।

କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ବିନା ଥର୍ମାଲ ପାଓ୍ଵାର ଷ୍ଟେସନରେ ଆମୋନିଆକୁ ଜଳାଯାଇ ପାରିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏଥିରେ ଶସ୍ତା ଓ କମ ଆର୍ବଜନା ନିର୍ଗମନ ହେବ, ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଦେବାର କ୍ଷମତା ରହିବ।

ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ଉପଯୋଗିତାରେ ଜାପାନ ବିଶ୍ଵରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦେଶ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ଯାହା ଆମୋନିଆ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହେବ। ପ୍ୟାରିସ ଜଳବାୟୁ ରାଜିନାମା ଆଧାରରେ ଜାପାନ ୨୦୧୩ରୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଗ୍ରୀନହାଉସ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗମନକୁ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ କମ କରିବାକୁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଜଣାଇଛି।

ନୀଳ ଆମୋନିଆ ନୀଳ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ପାଇଁ ଏକ ଫିଡଷ୍ଟୋକ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଇନ୍ଧନର ଏକ ସଂସ୍କରଣ। ଏହା ସି୦୨ ନିର୍ଗମନକୁ କରାୟତ କରି ସଂଗୃହୀତ କରିଥାଏ। ନବୀକରଣ ଉର୍ଜାରୁ ବିନା ନିର୍ଗମନରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଉତ୍ପନ କରିଥାଏ, ଏହାକୁ ଗ୍ରୀନ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ କୁହାଯାଏ।

ସାଉଦି ଆରବ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ତୈଳ ରପ୍ତାନକାରୀ ଦେଶ। ଏହା ସହିତ ସବୁଠୁ ଦୂଷିତ ଉର୍ଜା ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅପଖ୍ୟାତି ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦେଶ ପବିବେଶ ଯେମିତି ଦୂଷିତ ନହେବ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନକୁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନରେ ପରିଣତ କରି ନୀଳ ଆମୋନିଆ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି।

   Related Posts