Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି, କିନ୍ତୁ ମୁକାବିଲା କରୁଛି ଭାରତ

18/04/2020 at 3:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮୦୪ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡି ନାହିଁ । ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ କାରବାର ଏକପ୍ରକାର ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ଦଳର ଜିଡିପିର ଗତି ୨ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆରବିଆଇ କହିସାରିଛି ।

ଏପରିକି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କରୋନା ଭାଇରସ ପୂର୍ବରୁ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲୁଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଭାଇରସ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଛି । ଏହା କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ନୁହେଁ ବରଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଉଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇଟି, ଷ୍ଟାଟଅପ୍ ଆଦି କମ୍ପାନୀରେ ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇର ଶିକାର ହେବେ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଏପରିକି ଅନେକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେବେ ।

ଗତ ମାସରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୧ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର କୋଟିର ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ସରକାର ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହାସହ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି ।

ଆରବିଆଇ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟରେ ୨୫ ବେସିସ୍ ପଏଁଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରି ଏହାକୁ ୩.୭୫ ପ୍ରତିଶତ କରିଛି । ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୨ଥର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ଆହୁରି କିଛି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts