Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ-୨୦୨୦ : ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲାରେ ପଞ୍ଜାବଠୁ ୧୨ ରନରେ ହାରିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||

ଫୁଟବଲ୍ ଟେକନିକ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ଦେଇହେବ ବ୍ରେକ୍ : ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ ବତାଇଲେ ନୂଆ ତରିକା

24/03/2020 at 4:08 PM

ଜେନେଭା ୨୪।୩: ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ମହାମାରୀର ଏଭଳି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ । ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଡାନୋମ ଗେବ୍ରେଏସସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାମାରୀ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣରୁ ୧୦୦,୦୦୦ ସଂକ୍ରମଣରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ୧୧ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଲା, ଦ୍ବିତୀୟ ୧୦୦,୦୦୦ ସଂକ୍ରମଣରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ମଧ୍ୟ ୧୧ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଲା ଏବଂ ତୃତୀୟ ୧୦୦,୦୦୦ ସଂକ୍ରମଣରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ କେବଳ ୪ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ​​| ତେବେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଅସହାୟ ନୁହଁ। ଆମେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଜିତିପାରିବା ।’

ଟେଡ୍ରୋସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆମେ ଅସହାୟ ନୁହଁ । ଏହି ମହାମାରୀର ଲକ୍ଷଣ ଆମେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବା।’ ଏକ ମିଶ୍ରିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ଟେଡ୍ରୋସ୍ କରୋନା ବିପକ୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏକ ଫୁଟବଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ଯୋଡିଥିଲେ | ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫୁଟବଲରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଫିଫା ଏବଂ (WHO) ଏକ ନୂତନ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଏହି ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୫ଟି ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ଅଭିଯାନର ଶୀର୍ଷକ ରହିଛି ‘ପାସ୍ ଦି ମେସେଜ୍ ଟୁ କିକ୍ ଆଉଟ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କରୋନା ଭାଇରସକୁ ହାଇବାକୁ ବାର୍ତ୍ତା ବିସ୍ତାର କରିଛି) ଯେଉଁଥିଲେ ଡବ୍ଲୁଏଚଓର ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ୫ ପ୍ରମୁଖ ସୋପାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି । ଏଥିରେ ହାତ ଧୋଇବା, କାଶ ସହିତ ଜଡିତ ଆଚରଣ, ଚେହେରାକୁ ଛୁଇଁବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଘର ଭିତରେ ରହିବା ଆଦି ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଏହି ଭିଡିଓ ଅଭିଯାନ ୧୩ଟି ଭାଷାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୨୮ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଛେତ୍ରୀ, ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ସୁପରଷ୍ଟାର ଲିଓନେଲ ମେସି ଏବଂ ଫିଲିପ ଲାହମ, ଇକର କାସିଲାସ ଏବଂ କାର୍ଲସ ପୁୟୋଲଙ୍କ ଭଳି ବିଶ୍ବକପ୍ ବିଜେତା ଖେଳାଳି ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ଟି.ଏ. ଘେବ୍ରେସସ ସ୍ବିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜେନେଭାରେ WHO ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭରେ କହିଥିଲେ, ଫିଫା ଏବଂ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜିଆତ୍ରି ଇନଫେଣ୍ଟିନୋ ଆରମ୍ଭରୁ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି।

ଇନଫେଣ୍ଟିନୋ କହିଛନ୍ତି, କରୋନୋ ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମକୁ ଦଳଗତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଫିଫା WHO ସହିତ ମିଶି ଏହା କରିଛି କାରଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ଆସିଥାଏ | ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଆଗେଇ ନେବା ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଆମ ସହିତ ଯୋଗଦେବାକୁ ମୁଁ ବିଶ୍ବର ଫୁଟବଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି | WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଏକ ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ କେବଳ ଡିଫେଣ୍ଡ କରି ଜିତାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆଟାକ୍ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ।’

ଟେଡ୍ରୋସ କହିଛନ୍ତି, ‘ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ କମାଇବା ଏବଂ ସମୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ଆମକୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ।’

WHO ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଉପକରଣ ଅଭାବ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନପହଞ୍ଚିବା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଦେଶ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ଟେଡ୍ରୋସ୍ କୋଭିଡ-୧୯ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ଟୀକା ଏବଂ ଔଷଧ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ |

ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ ଯାହା କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ପ୍ରକୃତ ପ୍ରମାଣ ବିନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ମିଥ୍ୟା ଆଶା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଭଲ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଆବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ । ଯାହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବଗହୃତ ହେଉଛି ।

   Related Posts