Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମିଶନ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ୧୪ ନେତାଙ୍କ ସହ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ମହାବୈଠକ ଶେଷ
  • ||
  • ବରି​‌ଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ
  • ||
  • ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା: ୩୧ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନରେ ପାତର ଅନ୍ତର, ଅଭିଯୋଗ କଲେ ନାଁ କାଟିଦେବାକୁ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦି ଦେଉଛନ୍ତି ଧମକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ଛେଚିବ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୫୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ କଣ ଖାଇଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

1/01/2019 at 11:59 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧/୧ : ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ନୂତନ ବର୍ଷ | ନୂଆ ବର୍ଷକୁ ଲୋକେ ଖୁବ ଆଗ୍ରହ ସହକାରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି | ବର୍ଷ ସାରା ଖୁସିରେ ବିତିବ ବୋଲି କିଏ ମନ୍ଦିର ଯାଇ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଛି ତା କିଏ ଗୁଡ଼ଲକ ପାଇଁ ଆଉ କଣ କଣ କରିଛି | ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ରହିଛି ଯାହା ଗୁଡ଼ ଲକ୍ ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ କଣ ଖାଇଲେ ମିଳିବ ଗୁଡ଼ ଲକ୍ :

ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ଦିନ ସବୁଜ ପାରିବ ଏବଂ ଡାଲିଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଗୁଡ଼ଲକ ମିଳିଥାଏ | ଡାଲିକୁ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପନ୍ନ ଭାବେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଥାଏ | କାରଣ ଡାଲିର ଆକାର ମୁଦ୍ରା ଭଳି ଗୋଲ ଏବଂ ପାଣିରେ ଭିଜାଇଲେ ଏହା ଫୁଲିଯାଇଥାଏ |

କେକ୍ :
ଗ୍ରୀସରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ କେକ କିମ୍ବା ବ୍ରେଡ ଖାଇବା ପରମ୍ପରା ରହିଛି | ଏହି କେକକୁ ମୁଦ୍ରା ସହ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ | ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ପାଇଁ ଲୋକେ କେକ କାଟିଥାନ୍ତି |

ମାଛ :
କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ମାଛ ଖିଆଯାଇଥାଏ | ମାଛକୁ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | କାରଣ ମାଛ ଥରକେ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ |

ଅଙ୍ଗୁର :
କେତେକେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଗୁଡ଼ଲକ ପାଇଁ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ୧୨ଟି ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇଥାନ୍ତି | ଏହାଫଳରେ ବର୍ଷର ୧୨ ମାସ ଯାକ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

ନୁଡୁଲ୍ସ :
ନୁଡୁଲ୍ସ ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ | ଚୀନ ଏବଂ ଜାପାନ ଭଳି ଦେଶରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନୁଡୁଲସ ଖାଇବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି | ତେବେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ନୁଡୁଲସ ନ ଭାଙ୍ଗି ଖିଆଯାଇଥାଏ |

ପୋର୍କ :
କ୍ୟୁବାରେ ଘୁଷୁରୀକୁ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସୁଖର ପ୍ରତୀକ ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ନୂଆବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ପୋର୍କ ଖାଇବାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି |

ଫଳ :
ହଳଦିଆ ଏବଂ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗର ଫଳକୁ ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ବିଚାର କରାଯାଇଥାଏ | ଚୀନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକେ ଦେଶରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମରେ କମଳା ଖାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାନ୍ତି |

ଡାଳିମ୍ବ :
ଗ୍ରୀକ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ନୂଆ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ ଲୋକେ ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇଥାନ୍ତି | ଏମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଫଳରେ ଯେତେ ଅଧିକ ମଞ୍ଜି ଥିବ ସେତିକି ଅଧିକ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ | ଡାଳିମ୍ବରେ ଅନେକ ମଞ୍ଜି ଥିବାରୁ ଡାଳିମ୍ବକୁ ଶୁଭ ମନାସିଥାନ୍ତି | କେହି କେହି ସେଓ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି | ସେଓକୁ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ |

   Related Posts