Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନଭେମ୍ୱରରେ ବସିବ ବୈଠକ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲା ଭାରତ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୩ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପରେ ଗଦାଗଦା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ରବିବାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି
  • ||

ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବଢିଯାଉଛି କି ? ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ

23/05/2021 at 2:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୫: ଖରାପ ଖାଇବା ଏବଂ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ହେତୁ ଶରୀର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି । ବାସ୍ତବରେ, ଶରୀରରେ ଥିବା ୟୁରିଆ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ କିଡନୀରେ ଫିଲ୍ଟର କରିବାର କ୍ଷମତା କମିଯାଏ । ଏହି ଏସିଡ୍ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଅଟେ, ଯାହା ଶରୀରରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ନାମକ ଏକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପରେ ଏହି ଏସିଡ୍ ହାଡ ମଧ୍ୟରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ହାତ, ପାଦ ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଆପଲ୍:

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଦିନକୁ ୧ ଟି ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଆପଲ୍ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ନତ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ବେରି:

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବେରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ।  ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର କ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ସକୁ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।  ଏହିପରି, ଗଣ୍ଠିରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଜମାକୁ ରୋକିଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ବ୍ଲୁବେରି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

କମଳା:

ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର କମଳା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ୫୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ୍ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts