Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ମନସୁନରେ ଅଏଲ ଫ୍ରି ଲୁକ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ…

14/07/2021 at 2:40 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୪/୭ : ମନସୁନରେ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ ନାରୀ । ଏହି ଋତୁରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ଚର୍ମ ଚିପଚିପ ହେବା ସହ ତେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍, ଦାଗ, କୁଞ୍ଚନ, ଡାର୍କ ସର୍କଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଚେହେରା ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ବୟସ୍କା ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, କିଛି ଖାସ୍ ଟିପ୍ସ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ଅଏଲି ଫ୍ରି ଲୁକ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଖାସ୍ ଟିପ୍ସ ଜାଣନ୍ତୁ

ୱାଟର ବେଷ୍ଟ ମସ୍ଚରାଇଜର ଓ ସେରମ୍ :

ମନସୁନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଚର୍ମକୁ ବି ମସ୍ଚରାଇଜର କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତିଦିନ ମସ୍ଚରାଇଜର ଏବଂ ୱାଟର ଆଧାରିତ ଫେସ୍ ସେରମ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ ସି , ରେଟିନୋଲ ଓ ହାୟଲୁରୋନିକ ଏସିଡର ବ୍ୟୁଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ । ଏହା ତ୍ୱଚା ଉପରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ତେଲକୁ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ସହ ସ୍କିନ୍ ଡ୍ରାଏ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଇଂ କରିଥାଏ । ଏହା ଫଳରେ ମନସୁନରେ ମୁହଁର ଚିପଚିପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ଫେସ୍ ମିଷ୍ଟ

ସ୍କିନ୍ କୁ ସଫା ଓ ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ଏବଂ ସତେଜ ରଖିବା ପାଇଁ ମୁହଁ ମିଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଚର୍ମ ଉପରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ତେଲକୁ ସଫା କରିବା ସହ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏମିତିରେ ଚେହେରା ସଫା, କୋମଳ ଏବଂ ଉଜ୍ଜଳ ଗ୍ଲୋଇଂ ଦେଖାଯିବ।

ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ମାସ୍କ ଆବଶ୍ୟକ

ଏହି ମନସୁନରେ ସ୍କିନରେ ଅଧିକ ତେଲ ଜମା ହେବା ହେତୁ ଚର୍ମ, ଦାଗ , ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଫେସ୍ ମାସ୍କ କିମ୍ବା ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ହାଇଡ୍ରେଟିଂ ମାସ୍କ କିମ୍ବା ହୋମ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଅନ୍ୟପଟେ, ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ସଫା, ଉଜ୍ଜଳ, ନରମ, ଦେଖାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରିବେ ।

ମାଇଲ୍ଡ କ୍ଲିନଜର

ମନସୁନରେ ଦିନକୁ ୨ରୁ୩ ଥର ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ସ୍କିନରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ତେଲ, ମଇଳା ଏବଂ ଡେଡ୍ ସ୍କିନ ସେଲରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏଥିପାଇଁ ମାଇଲ୍ଡ କ୍ଲିନଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରଖନ୍ତୁ

ସୁସ୍ଥ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ଅଏଲ ଫ୍ରି ସ୍କିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଚର୍ମକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ । ଏଥି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୭ରୁ୮ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ନିୟମିତ ପିଅନ୍ତୁ  । ତେବେ ଦୈନିକ ଖାଦ୍ୟରେ ଫଳ ଏବଂ ଜୁସ୍  ମଧ୍ୟ  ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହ ଚର୍ମ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପାଦାନ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ମୁହଁ ପରିଷ୍କାର, ଉଜ୍ଜଳ, ନରମ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଇଂ ଦେଖାଯିବ ।

   Related Posts