Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ଜିରା, ଧଣିଆର ଏହି ୬ଟି ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ: ଦୂର ହେବ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା

24/11/2020 at 6:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୧୧ : ଜିରା ଧଣିଆ ଭାରତରେ ମସଲା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରଯାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ଜିରା ଧଣିଆ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ସହ ସୁଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଭାରତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଏହି ଦୁଇଟି ମସଲା ଉପଲବ୍ଧ। ତେବେ ଏହି ଦୁଇti ଖାସ ମସଲା କେବଳ ଖାଇବାର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇ ନଥାଏ ବରଂ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇପାରେ। ଶୁଣିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବା କିନ୍ତୁ କଥାଟି ସତ। ଅନେକ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଜିରା ଓ ଧଣିଆର ଏମିତି କିଛି ଉପାୟ ରହିଛି ଯାହା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରେ।

ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ଏହି ମସଲା :

୧. ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା କେଉଁଠି ଅଟକି ରହିଥାଏ ତାହେଲେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ କାଗଜରେ ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁ ଲେଖି ସେଥିରେ କିଛି ଗୋଟା ଧଣିଆ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ତାପରେ ଏହି କାଗଜ ପୁଡାକୁ ପାଣିରେ ପ୍ରବାହିତ କରିଦେବେ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଅଟକି ରହିଥିବା ଧନ ଶୀଘ୍ର ମିଳିଯିବ।

୨. ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ମୁଖରେ ଲାଲ କପଡାରେ ଅଳ୍ପ ଜିରା ଓ ଗୋଟିଏ ରୁପା ଟଙ୍କା ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ପୂଜା କରିବା ପରେ ସେହି କପଡାକୁ ଘରର ଟ୍ରେଜେରିରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବଦା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

୩. ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ଏବଂ କିଛି ସଞ୍ଚୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ତାହେଲେ ବୁଧବାର ଦିନ ଗାଈକୁ ଧଣିଆ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ ହେବନାହିଁ ବରଂ ଧନ ମଧ୍ୟ ବଢିବ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କର ଉନ୍ନତି ହେବ।

୪. ଏକ କାଗଜରେ ଅଳ୍ପ ଜିରା ରଖି ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ୭ଥର ବୁଲାଇ ଜଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ନିଜ ଭିତରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ।

୫. ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ନାହିଁ, ସବୁବେଳେ କଳହ ହେଉଛି ତାହେଲେ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଅଳ୍ପ ଶୁଖିଲା ଧଣିଆ ରଖି ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା କଳହ ଦୂର ହେବ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ନେହ ବଢିବ।

୬. ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ କିଛି ଜିରା ଦାନ ପାଟିରେ ପକାଇ ବାହାରିବେ। ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଯେଉଁ କାମରେ ଯାଉଥିବେ ସେହି କାମ ସଫଳ ହେବ। 

   Related Posts