Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କାନଝରୀ ପୋଲ ଉପରେ ୬ଫୁଟର ପାଣି, ଅଟକି ରହିଛି ଅନେକ ଗାଡି

27/08/2020 at 11:53 AM

ପାଟଣା ୨୭।୦୮: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା । ଗତକିଛି ହେଲା ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି । ଯାହାଫଳରେ କି ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି। ତେବେ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଭିମାପଡା  କାନଝରି ନଦୀ ପୋଲ ଉପରେ ୬ଫୁଟ ରୁ ଅଧିକ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି  । ଯାହାଫଳରେ  ପାଟଣା ରୁ କେନ୍ଦୁଝର କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି।

ପୋଲ ଉପରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାରୁ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଗାଡି ମଟର ଅଟକି ରହିଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନଝରି ଡ୍ୟାମର ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରୁ ଗୋଟିଏ ଗେଟ ଖୋଲା ହୋଇଛି । ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଡ୍ୟାମକୁ ୩୯୪ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବେଳେ  ୩୮୮ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଉଛି। ସେହିପରି ପାଟଣା ଢେଙ୍କିକୋଟ ରାସ୍ତାର ସ୍ୱାମ୍ ନାଳ ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟ ର ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଯାହାଫଳରେ ପାଟଣା ଢେଙ୍କିକୋଟ ସମେତ ବ୍ଲକର ୭ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ତୁରୁମୁଙ୍ଗା ବୈତରଣୀ ପୋଲ ଉପରୁ ବନ୍ୟା ଜଳ ଛାଡିଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପୋଲ ଉପରେ ଗାଡି ମଟର ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ୪୯ ନମ୍ବର ରାଜପଥରେ ଶହ ଶହ ଟ୍ରକ ଛିଡା ହୋଇଛି । କେନ୍ଦୁଝରରୁ ବାରିପଦା, କୋଲକାତା ,ବାଲେଶ୍ଵରକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଠପ୍ ହୋଇପଡିଛି।

   Related Posts